Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru Nereye Nasıl Yapılır 2022?

Dar gelirli ailelere devlet tarafından verilen kira yardımı için bazı şartlar gerekiyor. 2022 yılı kira yardımı ne kadar, başvurular nereye ve nasıl yapılır sorusunun yanıtı haberimizde.

Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru Nereye Nasıl Yapılır 2022?

Kaymakamlık, belediyeler, Aile Bakanlığı, Çevre ve Çalışma Bakanlığı ve özel dernek ve vakıflar tarafından dar gelirli ailelere kira yardımı ödemesi yapılıyor. Yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru şartlarını ve başvurunun nasıl yapılacağını merak ediyor. Kira yardımına başvuru yapmak bazı şartların taşınıyor olması gerekiyor.

KİRA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kira yardımı almak için hane gelirinin belirlenen rakamın altında olması ve kira yardımına muhtaç olunması gerekiyor. Başvuru yapan kişinin emekli, dul, yetim ya da ölüm aylığı almıyor olması gerekir. Ayrıca sigortalı olarak çalışan ve maaş alan kişilere de kira yardımı ödemesi yapılmıyor.

Kira Yardımı Ne Kadar, Başvuru Nereye Nasıl Yapılır 2022?

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Kira yardımı ödemelerini Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gerçekleştiriyor. Bakanlık bu destek ödemeleri için kaymakamlıklardan, kaymakamlıklar da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından destek alıyor. Kira yardımının verileceği kişiler tespit edilerek yardım ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Devletten kira yardımı almak içim doğrudan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılabildiği gibi e-Devlet üzerinden online olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hizmetlerinden başvuru yapılabiliyor. Devletten kira yardımı almak için başvuru dilekçesi, T.C. kimlik belgesi ya da ehliyet, fakirlik belgesi ile kira kontratı isteniyor.

KİRA YARDIMI VEREN KURUMLAR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler, Belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Özel dernek ve vakıflar, STK'lar, Gönüllü olarak yardımda bulunmak isteyen kurum ve şahıslar.