Kış gelmeden e-Devlet başvuru formu doldurana 1.366 TL fatura yardımı! Doğalgaz ve Elektrik faturası desteği PTT üzerinden her ay hibe para ödenecek

Bu kış doğalgaza rekor zam yağmuru beklenirken alt gelir grubu dar gelirli vatandaşlar için devlet kış gelmeden önlemini aldı. E-Devlet üzerinden başvuru yapan kişilere doğalgaz yardımı ve elektrik faturası desteği ödemeleri altında sosyal yardım parası ödenecek!

Doğalgaz ve Elektrik faturası desteği için devlet başvuru yapana PTT üzerinden her ay para ödeyecek

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın etkisi ile tüm dünyada büyük bir enerji krizi patlak verirken yaşanan süreçten ne yazık ki Türkiye'de olumsuz etkilenmişti. Türkiye'nin enerjide büyük oranda dışa bağımlı olmasının yanı sıra döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle de doğalgaz fiyatlarında yaşanan yükselişten en fazla etkilenecek ülkelerin başında yer aldığı belirtiliyor. 

Kış gelmeden önce yaşanacak fiyat yükselişlerinin önlemini almaya çalışan devlet doğalgaz depolarını tüm hızı ile doldururken dar gelirli vatandaşları da sosyal yardım şemsiyesi ile koruma altına alıyor. Devlet yardımları ile hem doğalgaz hem de elektrik faturası ödemeleri için dar gelirli ailelere hibe para ödemesi yapılıyor. 

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR, NE KADAR, BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Bu kış doğalgaz faturalarının büyük oranda zamlanması beklenirken yaşanacak yükselişten en çok etkilenecek olan grubun başında dar gelirli vatandaşlar yer alıyordu. Zamlardan etkilenecek olan grup için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden Doğalgaz Tüketim Desteği adı altında ödemeler başladı. 

Kış gelmeden e-Devlet başvuru formu doldurana 1.366 TL fatura yardımı! Doğalgaz ve Elektrik faturası desteği PTT üzerinden her ay hibe para ödenecek

Yapılan açıklamada başvuruların E-Devlet üzerinden alınacağı ifade edilirken mesken yani konut olarak kullanılan evlerde doğalgaz abonesi olan kişilere başvuru imkanı sunuldu. Ödenecek olan rakamlar başvuru yapılan illerdeki mevsim koşullarına göre belirlenirken 2022 senesi için en düşük 450 TL ve en yüksek 1.150 TL ödeme yapılacağı ilan edildi. 

Kış gelmeden e-Devlet başvuru formu doldurana 1.366 TL fatura yardımı! Doğalgaz ve Elektrik faturası desteği PTT üzerinden her ay hibe para ödenecek - Resim : 2

e-DEVLET DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapan kişiler ardından sosyal yardım başvuru yazarak ilgili sayfaya ulaşacak. Burada yer alan başvuru ekranı üzerinden yeni başvuru butonu tıklandıktan sonra açılan yeni sayfada aydınlatma metni ve rıza formu onaylanacak. Kimlik ve adres bilgileri doğrulandıktan sonra doğalgaz destek tutarının hesaplanacağı kişisel bilgiler doldurulacak. Tüm bilgileri onayladıktan sonra başvuru onayı verilerek işlem sonlandırılacak. 

Kış gelmeden e-Devlet başvuru formu doldurana 1.366 TL fatura yardımı! Doğalgaz ve Elektrik faturası desteği PTT üzerinden her ay hibe para ödenecek - Resim : 3

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR, PTT FATURA PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Devletin elektrik faturası yardımı için başvuru yapılmasına gerek yoktur. Bu yardım 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım alan kişilere otomatik olarak tanımlanmaktadır. 2022 senesi için 216 TL olarak ödenmekte olup böylelikle doğalgaz desteği ile beraber alan kişilere devlet tarafından 1.366 liralık destek parası ödenecektir.