Konut kredilerinde değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı! Bankalar artık bunları yapamayacaklar!

Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayınlanarak bankaların verdikleri konut kredilerine dair bazı değişiklikler yapıldı. Konut kredisi için neler değişti? Konut finansmanı değişiklikleri neler?

Konut kredilerinde değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı! Bankalar artık bunları yapamayacaklar!

Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı tarafından “Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlandı. Bankalar bundan sonra verecekleri konut kredilerinde belirlenen bu yeni kuralları uygulamak zorunda kalacaklar. Peki konut kredileri için neler değişti? Konut kredisi kullanacak olanlara hangi imkanlar getirildi?

KONUT KREDİLERİNDE DEĞİŞİKLİKLER!

Bankalardan konut kredisi talep edildiğinde kredi tutarı ve süresi esas alınarak sigortalı veya sigortasız kredi teklifleri sunulması durumunda her iki teklife ilişkin örnek ödeme planları, kredi taksit tutarlarının eşit olması durumunda ise taksit tutarı ve toplam geri ödeme tutarına ilişkin karşılaştırılmalı bilginin müşteriye verilmesi zorunlu olacak.

Aylık taksitlerin azami faiz oranını geçmemek üzere değişiklik gösterebileceği hususunda bir ibarenin yer aldığı bilginin de müşterilere sunulması zorunlu olacak. Bankalar eğer sigortalı ve sigortasız kredi teklifi sunacaklarsa kredi bağlantılı sigortaların ismi ve süresi ile yenilemeli olup olmadığına dair bilgi de zorunlu olarak müşterilere verilecek.

Bankalar konut kredisi için müşterilere kredi bağlantılı sigorta içermeyen bir teklif sunmaları şartıyla kredi bağlantılı sigorta yaptırılmasını içeren bir teklif sunduklarında müşterinin sigortaya ilişkin tercihini ve onayını içerecek şekilde belgelendirme yapıp müşteriyi de bu konuda bilgilendirmek zorunda olacaklar.

Konut kredisi kullanmak isteyen müşterilerin açık bir şekilde onayı alınmadan bankalar kredi bağlantılı sigorta yaptıramayacaklar. Müşteriler eğer kredi bağlantılı sigorta yaptırmak isterlerse bunu istedikleri sigorta şirketinden yaptırabilecekler. Bankalar bu konuda müşterilere herhangi bir zorlamada bulunamayacak. Yaptırılacak olan sigortanın kredi borç tutarı ve vade ile uyumlu olması gerekecek. Sigorta yaptırılırken kredi tutarını aşan teminatlarda sigorta yaptırılamayacak. Kredi ile ilgili olanlar hariç olmak üzere yan finansal ürünlerin veya hizmetlerin satın alınması şartı ile konut kredisi kullandırılamayacak.