Kredi çeken milyonlarca kişi ödemişti Yargıtay o paranın iadesine karar verdi bankanızdan 2.850 TL geri alacağınız para olabilir

Konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi çeken kişilerden bankaların tahsil ettikleri masraflar hakkında Yargıtay yeni emsal karar açıkladı ve 5 senelik zaman aşımı olmadan kredi dosya masrafı para iadesi yapılmasına hükmetti.

Kredi çeken milyonlarca kişi ödemişti Yargıtay o paranın iadesine karar verdi 2.850 TL geri alın!

Son yıllarda ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler ve pandemide verilen ucuz krediler ile bankadan kredi çeken kişilerin sayıları rekor oranda artarken bankaların karlılık oranları da rekor seviyeye ulaşmıştı. Bankaların en büyük gelir elde ettikleri kalemler vermiş oldukları krediler olarak öne çıkarken faiz geliri kadar bu kredi paketlerinden alınan masraflarda öne çıkıyordu. 

Bankaların yükselen kredi faiz oranları nedeniyle alınan kredi dosya masrafları da artarken konu hakkında açılan davalarda sürüyor. Kredi dosya masrafı ve kredi masrafları hakkında çok sayıda emsal karar bulunmasına rağmen bankalar yine de farklı isimlerle bu masrafları almaya devam ederken bu noktada kişinin kendi haklarını bilmesi ve iade talep etmesi büyük önem taşıyor. 

KREDİ DOSYA MASRAFI İADESİ HAKKINDA EMSAL KARAR AÇIKLANDI! 

Ne yazık ki pek çok kişi bankadan kredi çekerken kendisine imzalatılan evrakları okumadan onaylarken bu nedenle yüksek tutarda kredi masrafı ödemesi yapılıyor. Zaten acil nakit paraya ihtiyacı olan kişiler mecbur oldukları için bankanın her şartını kabul ederken bankaların özellikle de kredi dosya masrafı tutarları cepleri yakıyor. Bankaların alınan her emsal karar sonrasında isim değişikliği yaparak tahsil etmeye devam ettikleri kredi dosya masrafı hakkında Yargıtay yeni bir emsal karar verdi. 

Kredi çeken milyonlarca kişi ödemişti Yargıtay o paranın iadesine karar verdi bankanızdan 2.850 TL geri alacağınız para olabilir

Kredi çeken milyonlarca kişi ödemişti Yargıtay o paranın iadesine karar verdi bankanızdan 2.850 TL geri alacağınız para olabilir - Resim : 2

Kredi çeken milyonlarca kişi ödemişti Yargıtay o paranın iadesine karar verdi bankanızdan 2.850 TL geri alacağınız para olabilir - Resim : 3

BANKADAN KREDİ MASRAFLARINI NASIL GERİ ALABİLİRİM?

Söz konusu emsal kararda özel bankadan kredi çeken kişiden tahsil edilen kredi dosya masrafı giderinin iade edilmesine karar verildi. Davaya konu olan emsal olayda vatandaş kredi çektikten sonra kendisinden masraf adı altında para kesintisi yapıldığını tespit ederek bu tutarı bankadan iade etmesini istedi. Ancak banka bu talebe olumsuz yanıt verdi ve paranın yasal olduğunu söyledi. 

Bunun üzerine vatandaş tüketici mahkemesine başvuru yaparak 2016 senesinde ödemiş olduğu bu tutarın kendisine geri verilmesini talep etti. Tüketici mahkemesi vatandaşı haklı bularak paranın iadesine karar verdi. Banka davanın 2021 senesinde açıldığını ve zamanaşımına uğradığını belirterek üst mahkemeye giderken Yargıtay tarafından açıklanan emsal karar da para iadesine hükmedildi. Bankaların para iadesi konusunda bazı özel koşullar bulunurken bu nedenle dava açılmadan önce mutlaka emsal kararların incelenmesi gerekiyor. 

SONRAKİ HABER