Kredi faizleri düşecek mi? Özgür Demirtaş yine söylenmeyeni söyledi!

Merkez Bankası’nın bankaların zorunlu karşılıklarında değişime giderek düşük faizli kredi vermelerini sağlamayı amaçlayan tedbirleri tartışılmaya devam ediliyor. Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş bankaların kredi faizlerini düşürüp düşürmeyeceklerini yorumladı.

Kredi faizleri düşecek mi? Özgür Demirtaş yine söylenmeyeni söyledi!

Türkiye ekonomisinde kritik gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Bankaların yüksek faizlerle kredi vermeleri eleştiri konusu olurken Merkez Bankası buna dair önlem olacağı gerekçesi ile bazı tedbirleri devreye soktu. Bu tedbirlerle bankaları düşük faizli kredi vermeye zorlayan Merkez Bankası’nın bu adımı tartışılmaya başlandı. Reel sektör temsilcileri Merkez Bankası’nın seslerini duyduklarını belirterek kredi faizlerinin düşeceğine dair beklenti içerisine girdiler. Ancak ünlü ekonomistlerden Prof. Dr. Özgür Demirtaş yine söylenmeyeni söyleyerek yaşanan gelişmeye dair düşüncesini açıkladı.

PİYASSA FAİZİ EMİRLE İNMEZ

Faiz konusunda açıklamalar yapmaya devam eden Özgür Demirtaş, “Hükümetin faiz indirdiği kocaman bir yalan. İnen sadece Merkez Bankası’nın politika faizidir. Piyasa faizlerinde bir değişiklik yok. Hatta piyasa faizleri yükseldi, uçtu. Hükümetin bankalara emir vererek piyasa faizini de indireceği ise bir başka yalan. Piyasa faizini baskı ve emirle indiremezsiniz. Bankalara sen şu orandan fazla faizle kredi vermeyeceksin diyemezsin. Dersen ne olur? Bankalar da kredi vermiyorum diye cevap verirler.” dedi.

KAMU BANKALARI DÜŞÜK FAİZLE KREDİ VERMİYORLAR

Kamu bankalarının düşük faizle kredi verdiğinin de doğru olmadığını söyleyen Özgür Demirtaş, “Kamu bankaları aracılığı ile düşük faizle kredi verildiği de doğru değil. Kamu bankaları da yüksek faizle kredi veriyorlar. Özel bankalara göre daha düşük faiz olabilir ama sonuç itibariyle onlar da yüksek faiz uyguluyorlar. Hem faizi düşürseler bile o zaman da kredi çekmek isteyenlere türlü bahanelerle kredi yok diyerek kredi vermiyorlar.” ifadelerini kullandı.

PARA BASIP KREDİ DAĞITIRSANIZ VENEZUELA'YA DÖNERİZ

Para basılıp vatandaşa faizsiz kredi dağıtılmasını da değerlendiren Özgür Demirtaş, “Hükümet daha fazla para bassın ve faizsiz kredi versin deniliyor. Ekonomi ile bu kadar uzak bir öneri olabilir mi? Bunu yapmaya kimse cesaret dahi edemez. Aklı başında kimse edemez. Ama diyelim ki cesaret edildi para basıp faizsiz kredi dağıtıldı. İşte o zaman mega enflasyon yaşarız ve Venezuela’ya döneriz.” ifadelerini kullandı.

PİYASA FAİZİ REFORMLA İNER!

Uygulanan politikalarla kredi faizlerinin düşmeyeceğini belirten Özgür Demirtaş, “Vatandaşa yalan söylemekten artık vazgeçilmesi lazım. Piyasa faizini yani kredi faizlerini emirler asla indiremezsiniz. Emirle ancak politika faizini indirebilirsiniz. Türkiye bunu zaten çok iyi biliyor. Deneye deneye sonucu öğrendi. Piyasa faizini hem de kalıcı olarak indirmenin yolu gayet açık. Reform yaparak gerçek bir faiz indirimi sağlayabilirsiniz.” dedi.