Kredi Faizleri Hakkında KDK'dan Flaş Emsal Karar! KYK Öğrenim Kredisi Borcu Olanların Fazla Faizi Silinecek

Kamu Denetçiliği Kurumu Ombudsmanlık KYK kredi borcu olanlara müjdeli haberi verdi. KYK kredi borcu faizi hakkında emsal karar açıklandı. Fazla hesaplanan kredi faizleri silinecek mi?

Kredi Faizleri Hakkında KDK'dan Flaş Emsal Karar!

Kredi borçları milyonların belini bükmeye devam ederken konu hakkında bir emsal karar açıklaması da Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından açıklandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumu Ombudsmanlık öğrenim kredisi borcuna yapılan itirazı kararı bağladı. 

Son dönemde yükselen faiz tutarları ve geri ödeme rakamları nedeni ile eleştiri oklarının hedefi haline gelen öğrenim kredisi KYK kredi borcu rakamları hakkında KDK yeni bir emsal karara imza att. KYK öğrenim kredisi borcu olan milyonlarca öğrenci hakkında vermiş olduğu karar kapsamında fazla hesaplanan faiz için silinmesi kararı verdi. 

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU SON DAKİKA: KREDİ FAİZLERİ SİLİNECEK Mİ?

Yüksek faiz ödemesi nedeni ile son dönemde gündemden düşmeyen KYK kredi borcu hakkında son dakika Kamu Denetçiliği Kurumu emsal karar açıkladı. Emsal karara konu olan olay 2016-2020 yılları arasında almış olduğu 21.240 TL öğrenim kredisi alan öğrencinin itirazı ile başladı. 21 bin 240 liralık kredi borcunun 39 bin 529 TL olarak hesaplanmasına itiraz eden öğrenci kendisi ile bir öğrenim kredisi kullanan öğrencilerin 27 bin 664 TL ödeme yaptığını belirterek borca itiraz etti. 

Kredi Faizleri Hakkında KDK'dan Flaş Emsal Karar! KYK Öğrenim Kredisi Borcu Olanların Fazla Faizi Silinecek

Uzun süren sürecin ardından alınan karar kapsamında öğrenci haklı bulundu ve öğrenim kredisinin geri ödeme tutarının yeniden hesaplanmasına karar verildi. 

Kredi Faizleri Hakkında KDK'dan Flaş Emsal Karar! KYK Öğrenim Kredisi Borcu Olanların Fazla Faizi Silinecek - Resim : 2

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU GERİ ÖDEME TUTARI NASIL HESAPLANIR?

KYK borcu ödemelerinin Alınan Toplam Öğrenim Kredisi Tutarı + Uygulanan Yİ-UFE Tutarı: TOPLAM BORÇ formülü ile hesaplandığı belirtilirken itiraz sonrasında yeniden KYK kredi borcu ödemesinin hesaplanması gerektiği belirtildi. KYK kredi borcu ödemelerinin öğrenim süresi bitiminden 2 sene sonra olarak hesaplandığı belirtilirken KYK borcu hakkında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hata olmadığı beyan edildi. 

Kredi Faizleri Hakkında KDK'dan Flaş Emsal Karar! KYK Öğrenim Kredisi Borcu Olanların Fazla Faizi Silinecek - Resim : 3

Alınan kararı duyuran Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise "Başvuranın öğrenim kredisine 06/2020 tarihli endeksin uygulanmasıyla yeniden hesaplama yapılması hususunda GENÇLİK ve SPOR BAKANLIĞI KREDİ ve YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNENE TAVSİYEDE BULUNULMASINA, Kararın BAŞVURANA ve GENÇLİK ve SPOR BAKANLIĞINA tebliğ edilmesine, 6328 sayılı Kanunun 20 inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, İdarece bu karar üzerine tesis edilecek işlemin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisince karar verildi" ifadelerini kullanarak emsal karara imza attı. Alınan karar milyonlarca öğrenciyi ve KYK öğrenim kredisi olan herkesi yakından ilgilendiriyor.