Kredi faizleri neden yüksek? Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar açıkladı!

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar reel sektör temsilcileriyle bir araya geldi. TTB Başkanı Alpaslan Çakar kredi faizlerinin neden yüksek olduğunu da açıkladı. Bankalarda kredi faizleri niye yüksek?

Kredi faizleri neden yüksek? Ziraat Bankası Genel Müdürü açıkladı!

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ile reel sektör temsilcileri TOBB’da düzenlenen Finansmana Erişim İstişare Toplantısında bir araya geldiler. Bu toplantıya kamu bankalarından üst düzey katılımlar gerçekleşti. Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da toplantıda yer aldı.

BANKALAR KREDİ FAİZLERİNİ NEDEN YÜKSEK TUTUYORLAR?

Reel sektörün ticari kredilere dair eleştirilerine yanıt veren TTB Başkanı Alpaslan Çakar, “Bankacılık sektöründe ticari krediler önceki yıla göre yükseldi. TL cinsinden kredi maliyetlerinin yükselmesinin bir nedeni var. Burada ana sorun yabancı para cinsinden mevduatın fazla olması ama buna karşın TL kredi talebinin yüksek seviyede bulunmasıdır. 5,3 trilyon kredinin sadece 141 milyar doları yabancı para cinsinden.” dedi.

Kredi maliyetlerindeki yüksekliğe dikkat çeken Alpaslan Çakar, “Krediler için kaynak tarafında TL kaynak yüzde 43 seviyesinde. Kullandırılan kredilerin yüzde 60’dan fazlası TL cinsinden. Burada bir çelişki var. Ben banka olarak ne yapıyorum? Merkez Bankası’na giderek zorunlu olarak swap yapıyorum ve bu şekilde TL alıp bunu kredi olarak veriyorum. Bu da bir maliyete neden oluyor. Kredi faizleri bundan dolayı yüksek.” ifadelerini kullandı.

Yabancı para ile kredi talebinde büyük bir azalma kaydedildiğini söyleyen Alpaslan Çakar, “Yabancı para cinsinden kredi talebinde büyük bir azalma kaydedildi. 2022 yılı için konuşursak 14 milyar dolarlık bir gerileme var. Buna karşın TL cinsinden kredi talebinde artış var ve bu da kur üzerinde baskı yapıyor.” şeklinde konuştu.

TL mevduat ile alakalı olarak da sorun yaşandığını söyleyen Alpaslan Çakar, “TL mevduatı toplam mevduatın yüzde 43’ü seviyesinde. Bunun içinde şu anda 1,1 trilyona ulaşan KKM hesapları da dahil. KKM mevduatları toplam mevduatın yüzde 15’ine ulaştı. Kredi maliyetleri açısından sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz.” dedi.