Kredi kartı olanlar dikkat! Bu yollarla aidat ödemeyeceksiniz!

Kredi kartı olanlar dikkat! Bu yollarla aidat ödemeyeceksiniz!
Kredi kartı aidatları yeniden gündem olmaya başladı. Bankalar müşterilerden kart aidatlarının tahsil etmeye başladılar. Kredi kartı aidatı ödemek istemeyenler ne yapmalı, hakları neler, ücret iadesi yapılır mı?

Bankalar ile müşterilerin anlaşmazlık yaşadıkları konuların başında kredi kartı aidatları geliyor. Bankalar müşterilere sundukları kredi kartı hizmeti için yıllık aidat talep ediyorlar. Müşterilerden habersiz şekilde yıllık kredi kartı aidatları hesap ekstrelerine yansıtılıyor. Bir anda kesintiyi gören müşteriler ise bu parayı ödememek için neler yapmaları gerektiğini araştırıyorlar.

600 TL’Yİ BULDU!

Bankaların kredi kartı aidatı olarak tahsil ettikleri ücretin tutarı 2023 yılında oldukça yükseldi. Bazı bankaların bazı kredi kartları için müşterilerden yıllık aidat olarak 600 TL kesinti yapılmaya başlandı. Oldukça yüksek olan bu tutar için müşteriler itiraz etseler de bu itirazların yanlış yapılması veya hakların tam olarak bilinememesi nedeniyle zorunlu olarak ödeme yapılabiliyor.

6 AY KULLANILMAYAN KREDİ KARTINA AİDAT BORCU ÇIKMAZ!

Kredi kartlarından aidatlar yıllık ücret esası ile alınmaktadır. İlk kullanımdan itibaren aidat kesintileri yıllık olarak tahsil edilir. Ancak yasalara göre aidat alınacak olan kredi kartının aktif olarak kullanılması gerekmektedir. 180 gün boyunca herhangi bir işlem yapılmayan kredi kartı için bankaların aidat tahsil etme hakları yoktur. Bu kredi kartları hareketsiz olarak kabul edilir ve aidat kesintisi yapılmaz. Bu şekilde eğer müşterilerden aidat kesintisi yapılmışsa bu alınan ücret yasal değildir ve müşterinin hakkını araması gerekir.

AİDATSIZ KART VERMEK ZORUNDALAR

İsteyen müşteriler bankaların aidatlı kredi kartlarını kullanmak zorunda değiller. Müşterinin talep etmesi durumunda bankalar herhangi bir ek şart ortaya koymadan müşteriye aidatsız kredi kartı sunmak zorundadır. Bu imkanı müşteriye tanımayan bankalar yasalara aykırı olarak hareket etmektedirler. Bu konuda yapılacak itirazlar sonuç verecektir.

BANKA İLE PAZARLIK YAPILABİLİR!

Bankaların kredi kartı aidat ücretleri çoğu zaman pazarlık konusu olabiliyor. Müşteriler bu kesinti yapıldığında bankaya itirazlarını yüz yüze yaparlarsa daha net bir sonuç alabilirler. Aidat kesintisini ödemek istemeyen müşteriler kredi kartını kapattığı zaman banka zararlı çıkacaktır. Böyle bir risk olduğu an ise banka tarafından müşteriye farklı teklifler sunulmaktadır. Kart aidatının yarısını ödemek yarısını da puan olarak kredi kartına yüklemek en çok yapılan tekliftir. Eğer kredi kartından yüklü harcamalar yapılıyorsa bu kartlardan hiç aidat alınmaması yolunda bir pazarlık sonucu elde edilebiliyor.

AİDAT İADESİ VAR MI?

Kredi kartlarından kesilen aidatlar geçmiş yıllarca sıklıkla tartışma konusu yapılıyordu. Çünkü bunun bir yasal zemini yoktu ve yasal süreçler takip edilebiliyordu. 2014 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile bu mesele yasal zemine oturtuldu. Bankalar eğer haksız bir şekilde aidat kesintisi yapmamışsalar bu ödemeyi geri almanın neredeyse imkanı yok.