Kredi ve kredi kartı borcu olanlar dikkat! Yasal takip için kritik rakamlar açıklandı!

Bireysel kredi ve kredi kartı kullananların borçlarını geri ödemede yaşadıkları sıkıntılar rakamlara yansıdı. 2022’nin Ocak – Temmuz döneminde yasal takibe düşünleri sayısı geçen yıla göre artış gösterdi.

Kredi ve kredi kartı borcu olanlar dikkat! Yasal takip için kritik rakamlar açıklandı!

Türkiye’de yaşanan ekonomik göstergelerdeki bozulma vatandaşların finansal açıdan ciddi sıkıntılar içerisinde kalmalarına neden oluyor. Mevcut borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar kredi kartı kullanımı veya kredi çekme yolunu tercih ediyorlar. Ancak bir süre sonra o borçların da ödenmemesi ile yasal takibe düşülüyor. Yaşanan bu finansal sorun rakamlara net bir şekilde yansıdı.

YASAL TAKİBE DÜŞENLERİN SAYISI ARTTI!

Bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borçları nedeniyle yasal takibe düşen vatandaşların sayısı bir önceki yıla göre artış gösterdi. 2022 yılının Ocak – Temmuz döneminde bireysel kredi kartı borçlarını ödeyemedikleri için 538 bin kişi yasal takibe düştü. Aynı dönemde bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe düşenlerin sayısı ise 659 bin kişi oldu.

966 BİN KİŞİ YASAL TAKİPTE

Türkiye Bankalar Birliği tarafından verilen bilgilere göre bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe alınan vatandaşların sayısı 2022’nin Ocak – Temmuz döneminde 966 bin kişi oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 741 bin kişi olarak tespit edilmişti.

Risk Merkezi verilerine göre ise Temmuz 2022 itibariyle bireysel kredi kartlarını da kapsayan bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yıla göre yüzde 48 oranında arttı. Toplam 31,8 milyar TL’lik alacak tasfiye edilecek. Bu tasfiye olacak alacakların bireysel kredilere oranı da artarak yüzde 2,5 oldu.

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde meydana gelen bu aksamalar bankacılık sektörü için de sorun teşkil ediyor. Sorunlu kredilerin artması bankacılık sisteminde tıkanma olarak yorumlanıyor.