Küresel finans piyasaları haftaya durgun ve belirsiz başladı: Bu hafta gözler makroekonomik verilerde

Bu hafta küresel finans piyasalarında haber akışı yoğun olacak. Makroekonomik veriler ile enflasyona ilişkin işaretlerin piyasaların gidişatında etkili olması bekleniyor. Beklentiler ile başlayan hafta durgun seyirde ilerliyor.

Küresel finans piyasaları haftaya durgun ve belirsiz başladı

Küresel finans piyasaları yeni haftaya durgun bir seyirde başladı. Asya’da açıklanan makroekonomik verilerin, beklentilerin altında kalması ile bir süredir gündemde olan resesyon (ekonomide durgunluk) beklentileri de güçlendi. Artan resesyon endişeleri yeni haftada karışık sinyallerin ortaya çıkmasına neden olurken, bu hafta küresel piyasaları etkisi altına alması beklenen makroekonomik aktivite ve enflasyona dair verilerin piyasalarda etkili olması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesi piyasalarda pozitif gelişmeleri tetikledi ancak ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin şahin yönlü açıklamaları piyasalarda dalgalanmalara neden oldu.

FED YETKİLİSİNİN AÇIKLAMALARI BELİRSİZLİK YARATTI

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, hafta sonunda bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu ve 1970’li yıllarda yapılan hatalardan kaçınmaları gerektiğini belirtti. Barkin açıklamasında, enflasyonun kontrol altında tutulana kadar Fed’in faiz artırımlarına devam etmesi gerektiğini belirtti. Ancak geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalması, piyasalarda Fed’in faiz artırımlarından uzaklaşabileceği beklentilerini güçlendirmişti. Bu nedenle Barkin’in açıklamaları ile oluşan belirsizlik dalgalanmaları da destekledi.

FED’İN FAİZ KARARINA DAİR BEKLENTİLERİ

Küresel finans piyasaları haftaya durgun ve belirsiz başladı: Bu hafta gözler makroekonomik verilerde

Para piyasalarında Fed’in Eylül ayında açıklayacağı faiz kararına dair belirsizlik oluşmuş durumda. Fed’in Eylül ayı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faizi yüzde 54 ihtimalle 50 baz puan artıracağı yönünde beklenti oluşmuştu. Öte yandan Fed’in Eylül’de faizi 75 baz puan artıracağına dair oluşan beklenti de %46 seviyesindeydi. Fed yetkililerinin bu hafta genelinde yapacağı açıklamaların başta ABD pazarı olmak üzere perakende satışlarda etkili olması bekleniyor.

EURO BÖLGESİNDE GSYH VERİLERİ TAKİP EDİLECEK

Avrupa tarafında ise geçtiğimiz hafta pay piyasaları New York borsasına paralel hareket etmişti ve bu hafta Euro Bölgesi’nde Çarşamba günü açıklanacak olan 2. çeyrek GSYH verileri gündeme alınmaya başladı. Bölgede açıklanacak olan verilerde enflasyondaki gidişata ilişkin sinyallerin, varlık fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor. Bir diğer yandan enerji arz krizine ilişkin gelişmelerin de yakından takip edilmesi bekleniyor. Küresel finans piyasalarında bu hafta başta ABD’de gelecek olan makroekonomik veriler takip edilecek.