Kuyumcular Odası Başkanı yükseliş için tarihi verdi! 2022 yıl sonu altın tahmini: Gram altının fiyatı 324 TL birden artacak

Enflasyon ve faiz baskısı nedeniyle sürekli olarak dalgalanma yaşayan altın fiyatları için yeni tahmin Kuyumcular Odası Başkanı tarafından yapıldı. Gram altının fiyatı neden düştü, düşüyor, yükselecek mi, 2022 yıl sonu gram altın fiyatı tahmini kaç TL?

Kuyumcular Odası Başkanı yükseliş için tarihi verdi: Gram altının fiyatı 324 TL birden artacak!

ABD Ağustos ayı enflasyonu rakamının beklentilerin üzerinde çıkması ile FED tarafından Eylül ayında yapılacak Merkez Bankası toplantısı ile 100 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı beklentisi artmıştı. Yaşanan şok dalgası sonrasında küresel piyasalarda dolar endeksi büyük bir hızla yükselirken yaşanan bu yükseliş altın fiyatlarında gerilemeye neden olmuştu. 

Altın borcu olanlar kadar düğün yapmak isteyenler, altın almayı planlayanlar ve elindeki altını bozdurmak isteyenlerde altın fiyatlarındaki yönü araştırmaya başlamışlardı. Uluslararası piyasada yaşanan enflasyon şoku dalgası ons altının fiyatında düşüşe neden olurken, yaşanan bu düşüş gram altını da beraberinde aşağıya çekmişti. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, GRAM ALTININ FİYATI NE KADAR, KAÇ TL?

Amerika'da açıklanan enflasyon rakamlarının yapılan faiz artırımlarına rağmen yine de yükselmeye devam etmesi ile beraber Eyül ayı FED beklentisi alev almıştı. FED'in Eylül ayı toplantısı ile jumbo faiz artışı olarak anılan 100 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentisinin ağırlık kazanması ile dolar endeksi tüm para birimleri karşısında yükselişe geçmişti. 

Kuyumcular Odası Başkanı yükseliş için tarihi verdi! 2022 yıl sonu altın tahmini: Gram altının fiyatı 324 TL birden artacak

Yaşanan dalgalanma sonrasında büyük çöküş yaşayan gram altının fiyatı bin TL bandının altına inmişti. Gram altının fiyatı 983,40 lira, satış 983,62 lira, çeyrek altının alış fiyatı bin 628 TL, satış fiyatı bin 653 TL seviyesinden haftayı tamamlamıştı. Ons altının fiyatı ise yaşadığı sert düşüşün ardından 6.675 dolar seviyesinde toparlanmaya başlanmıştı. 

Kuyumcular Odası Başkanı yükseliş için tarihi verdi! 2022 yıl sonu altın tahmini: Gram altının fiyatı 324 TL birden artacak - Resim : 2

2022 YIL SONU GRAM ALTIN TAHMİNİ: KUYUMCULARIN ALTIN YORUMLARI!

Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı gram altının fiyatı hakkında yaptığı değerlendirmesinde 976 TL bandına kadar çekilen gram altının fiyatının yıl sonunda bin 200 TL - bin 300 TL bandına kadar çıkmasını beklediklerini söyledi. 

Kuyumculardan Zekeriya Tonyalı ise altın fiyatları hakkında yaptığı yorumda altında yaşanan düşüşün bir fırsat olduğunu belirterek “Altın alacak olanlar için bu bir fırsat. Borcu olanlar ya da düğün yapacak olanlar için bir fırsat. Altının daha da düşme şansı bana göre var. Türkiye’deki ekonomi daha da iyileştikçe ev fiyatları konut yapımından sonra insanların altına daha çok yöneleceğini düşünüyorum" diyerek gram altının 1.300 TL ile yılı kapatmasını beklediklerin açıkladı.

Kuyumcular Odası Başkanı yükseliş için tarihi verdi! 2022 yıl sonu altın tahmini: Gram altının fiyatı 324 TL birden artacak - Resim : 3

NOT: Burada yer alan bilgiler Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.