Kuyumculardan çılgın altın rallisi tahmini! Sarıkız fena patlayacak, aman sahip çıkın diyen kuyumcuların altın fiyatı yorumları

Altında ABD enflasyon verisi sonrası altın fiyatlarında sert yükseliş yaşanırken gözler bir kere daha 2022 yıl sonu altın fiyatları tahmini ve 2023 gram ltın beklentisi için açıklanacak rakamlara çevrilmişti. İşte kuyumcuların tahminleri...

Sarıkız fena patlayacak, aman sahip çıkın diyen kuyumcuların altın fiyatı yorumları

Tüm dünya üst üste yaşanan küresel şokları atlatmaya çalışırken yatırım araçları da oluşan ani şok etkileri ile dalgalanmaya devam ediyor. Pandemi döneminde zorunlu kısıtlama kararları nedeniyle ekonomilerini ayakta tutmaya çalışan Merkez Bankası yönetimleri tarafından piyasaya pompalanan bol nakit para korkulduğu gibi enflasyon canavarının geri dönmesine neden olmuştu. 

ABD, Almanya, Fransa ve İtalya gibi gelişmiş ülkelerin bile ekonomilerinde büyük bir enflasyon şoku yaşanırken Türkiye'de dünya genelinde enflasyon rakamlarının en çok yükseldiği ülkeler arasında yer almıştı. Enflasyonda yaşanan yükselişe ek olarak Türkiye bir de yüksek kurla mücadele ederken vatandaşın alım gücü büyük oranda düşmüştü. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR, ALTININ FİYATINDA YÜKSELİŞ NEDENLERİ NELER?

Ekonomide yaşanan dalgalanma yatırım araçlarının da performansları üzerindeki etkisini sürdürüyor. Açıklanan verilere göre yatırım araçları anlık olarak sert dalgalanmalar yaşarken altın fiyatları ise bir yandan yükselen enflasyondan beslenirken bir yandan da FED'in faiz baskısı altında eriyordu. 

Kuyumculardan çılgın altın rallisi tahmini! Sarıkız fena patlayacak, aman sahip çıkın diyen kuyumcuların altın fiyatı yorumları

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, 1 GRAM ALTININ FİYATI, ÇEYREK ALTIN ALIŞ SATIŞ FİYATI KAÇ TL?

ABD enflasyon verisinin beklentilerin altında çıkması ile piyasalarda esen rüzgarı arkasına alan altın fiyatlarında yükseliş başlamıştı. Uluslararası piyasada yükselen ons altının fiyatı bir kere daha 1.800 dolar seviyesini aşarak 1.802,82 dolar seviyesine çıktı. İç piyasada ise hem dolar kuru hem de ons altın tarafından destek bulan gram altının fiyatı 1.038 TL seviyesinde yukarı yönlü seyrini sürdürürken çeyrek altının fiyatı ise 1.719 TL oldu. 

Kuyumculardan çılgın altın rallisi tahmini! Sarıkız fena patlayacak, aman sahip çıkın diyen kuyumcuların altın fiyatı yorumları - Resim : 2

ENFLASYON, FAİZ, DOLAR, ALTIN! KUYUMCULARIN ALTIN YORUMLARI: ALTIN FİYATLARI NE OLUR? 2022 - 2023 YIL SONU GRAM ALTIN FİYATI TAHMİNİ NE KADAR, KAÇ TL?

 Altın fiyatları hakkında İstanbul Kapalıçarşı esnafı yorumlar yaparken kuyumcuların altın yorumları büyük yankı uyandırdı. Kuyumcu Ahmet Durukan yaptığı altın fiyatları tahmini için "Altınınıza sahip çıkın, çok fazla değerlenecek" dedi. 

INFO Yatırım Tunç Şatıroğlu 2022 yıl sonu altın fiyatları ve dolar kuru tahmini için dolar kuru beklentisi olarak 21 TL rakamını verirken gram altın tahmini olarak ise 1.150 TL rakamını verdi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise gram altın tahmini olarak ise 1.450 TL rakamını verdi. 2023 yıl sonu gram altın tahmini olarak ise Memiş 1.600 TL rakamını duyurdu. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir, emlak365.com tarafından haberde ismi geçen kişiler tarafından yapılan açıklamalar derlenmiş olup, haberimiz yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.