Kuyumculardan gram altın için fiyat tahmini! Kaç TL olacak, alım fırsatı mı var?

Altın piyasasının nabzını en yakından tutanlar olan kuyumcular altın fiyatlarına dair yeni tahminlerde bulundular. Gram altın kaç TL olacak? Altın piyasasında beklenen gelişmeler neler?

Kuyumculardan gram altın için fiyat tahmini!

Altın piyasasında oldukça hareketli günler yaşanıyor. Dünyada yaşanan yüksek enflasyonun resesyon ile ekonomileri tehdit etmesi altın piyasası için talepleri artırıyor. Son günlerde fiyatları düşen altın ise yatırımcıları endişelendiriyor. Peki altın fiyatları neden düştü, sebebi ne? Altın fiyatlarındaki düşüş kalıcı olur mu?

ALTIN FİYATLARI NİYE DÜŞTÜ?

Altın fiyatlarında son günlerde bir gerileme meydana geldi. Bu fiyat hareketi FED’in faiz politikasından kaynaklanıyor. FED son toplantısının ardından faiz artırımlarında frene basılacağına dair açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalar sonrasında altın fiyatları yükselmeye başladı. Ancak FED tutanaklarının yayınlanması ile aslında FED’in faiz artırımında frene basmayacağı ortaya çıkınca altın piyasası için işler terse döndü. Dolar kuvvetlenirken doların baskısıyla altın fiyatları düştü. Ancak bu düşüşün kalıcı olması beklenmiyor.

GRAM ALTIN FİYAT TAHMİNİ!

Türkiye’de altın fiyatlarına dair piyasa nabzını en yakından tutanlar kuyumcular oluyor. Altın fiyatlarına dair bir değerlendirme yapan kuyumcu esnafı Murat Şahin, “İlerleyen dönemlerde ons altının fiyatında bir yükseliş bekliyoruz. Gram altın fiyatı o zaman 1.200 TL’yi aşacak. Hatta altında astronomik fiyat artışlarının olmasını bekliyoruz. Bugünlerdeki düşüş çok uzun sürmeyecektir. Altın en çok kazandıran yatırım olmaya devam edecektir.” dedi.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK!

Altın fiyatlarına dair tahminlerine devam eden kuyumcu esnafı Murat Şahin, “Ağustos 2021’de gram altın 486 TL’den işlem görüyordu. Ağustos 2022’de ise düşmüş haliyle gram altın 1.020 TL seviyesinde bulunuyor. Bu da yüzde 114 civarında bir kazanç ifade ediyor. Ons altın şu andaki direnç noktasını kıramayacak ve yükselişe geçecektir. Sonrasında ise altın fiyatlarında sert yükselişleri takip edeceğiz. Bu sadece bizim düşüncemiz değil altın piyasasının uzmanları da bu beklenti içerisindeler. Güvenli liman yine kazandıracaktır.” şeklinde konuştu.

GRAM ALTINA HÜCUM ETTİLER!

Altın satın alanların son günlerde arttığını söyleyen Murat Şahin, “Altın satışlarımız son günlerde özellikle arttı. Daha çok gurbetçiler paralarını altın yatırımı şeklinde değerlendiriyorlar. Ziynet eşyası olarak değil de gram halindeki satışlarımız çok fazla diyebilirim. Bu da fiyat düşüşlerinin alım fırsatı olarak görüldüğünü gösteriyor. İnsanlar her dönem olduğu gibi bu dönem de altına güveniyorlar.” ifadelerini kullandı.

Not: Burada yer alan yorumlar yatırım yapmanız için veri olarak değerlendirilmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.