KYK kredi borcu olanlar dikkat! Bakan açıkladı, E-devlet başvuruları başladı, faizler siliniyor!

KYK borçlarından alınan faizlerin tamamının silinmesine dair bir süre önce kanun değişikliği yapılmıştı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu KYK borçlarından faizlerin silinmesine dair işlemlerin nasıl yapılacağını açıkladı.

KYK kredi borcu olanlar dikkat! Bakan açıkladı, E-devlet başvuruları başladı, faizler siliniyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen KYK borçlarından faizlerin tamamının silinmesine dair süreç merak ediliyordu. Bir süre önce TBMM’de kanun değişikliği yapılmış ve KYK kredilerinden faizlerin silinmesinin yasal zemini tamamlanmıştı. Bu süreçten sonra gözler Gençlik ve Spor Bakanlığı’na çevrilmişti. Milyonlarca KYK borçlusu vatandaşın merakla beklediği açıklamayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu yaptı.

KYK BORÇLARINDAN FAİZLER NASIL SİLİNECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeyi paylaştığını hatırlatan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, “Cumhurbaşkanımız yaz başında KYK kredilerinden ilave tutarların kaldırılacağını müjdelemişti. 1961’de yapılan bu kanun TBMM açılır açılmaz tamamen değiştirildi. Öğrenim kredisi olarak ne kadar kredi alınmışsa o kadar ödeme yapılacak. Gençler aldıkları bu krediler için ilave ödeme yapmayacaklar.

KYK kredi borçlarında faiz silinmesi imkanından yeni kredi almaya başlayacak olanlar, şu anda kredi almaya devam edenler, geçmişte kredi almış olan herkes yararlanabilecek. Bu şekilde 27 milyar 15 milyon TL tutarındaki bir ödemeden vazgeçiyoruz. An itibariyle e-devlet üzerinden başvurulara başlamış durumdayız. KYK borçluları e-devlet sistemine giriş yaparak endeks kaldırılmış borçlarını görebilir ve ödeyebilirler. Sistemi aktif hale getirdik ve KYK borçlarından faizlerin silinmesi resmen gerçekleşmiştir.” dedi.

KYK BORÇLARINI YAPILANDIRANLARIN FAİZLERİ SİLİNECEK Mİ?

KYK borçları icralık olan ve bu borçları yapılandıranların mevcut borçlarında yer alan faizlerin silinip silinmeyeceği de merak ediliyor. Bu konuda da Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu açıklama yaptı. KYK borçlarından faizlerin silinmesinden herkesin yararlanacağını söyleyen Bakan Mehmet Kasapoğlu, “Borcu vergi dairesine bildirilmiş olan ve burada yapılandırma yapmış olan vatandaşlarımız da var. Onların da borçlarından faizler silinecek. Ancak bu işlemi sadece biz yapamıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile iletişim halindeyiz. Ödenmeyen taksitlerden endeks tutarları tahsil edilmeyecek ve faizler silinmiş olacak.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu bu yıl kredi ve burs başvurusu yapamayan üniversite öğrencileri için yeni bir süreç başlattıklarını söyledi. Bakan Mehmet Kasapoğlu sona ermiş başvuruların yeniden başlatıldığı ve yarın 23:59’a kadar başvuruların alınmaya devam edileceğini açıkladı.

SONRAKİ HABER