Marketlere ağır yaptırımlar geliyor! Cumhurbaşkanı açıkladı, fahiş fiyatla satan yanacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vatandaşların market fiyatlarını çok yüksek bulmasına dair şikayetler hakkında konuştu. Yeni uygulamaların sinyalini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan denetimlerin sıklaşacağını açıkladı.

Marketlere ağır yaptırımlar geliyor! Cumhurbaşkanı açıkladı, fahiş fiyatla satan yanacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Katar ziyaretinin dönüşünde gazetecilere ekonomiye dair bazı açıklamalarda bulundu. Fahiş fiyat sorunu ile alakalı olarak yeni uygulamaların hazırlığı içerisinde olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşların ekmeğine müdahale edenleri affetmeyeceklerini ifade etti.

MARKETLERE YENİ YAPTIRIMLAR GELİYOR

Marketlerin fahiş fiyatlarla satış yapmalarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bir hukuk devletiyiz. Soruşturmalar neticesinde gerekli adımları attık ve atmaya da devam ederiz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile Ticaret Bakanlığımız konuyu hassasiyetle takip ediyorlar. Bu noktada hem kontroller hem de denetimler çok daha farklı uygulamalarla devam edecek. Çünkü para cezası veriyoruz ve bu cezayı vermek bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atacağımız adımları ilk kabine toplantısında görüşüp gereken kararları alırız.” dedi.

YAPTIRIMLAR AĞIRLAŞACAK

Vatandaşın alım gücüne gözünü dikenlere karşı farklı uygulamaları devreye sokacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fahiş fiyatla satış yapıyorsanız ve tüm uyarılara rağmen buna devam ediyorsanız biz de üstünüze gideriz. Bu konuda çok değişik öneriler var. Esasında bütün mesele yaptırımın daha ağır olmasıdır. Bu ağır yaptırımlar bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

DÖVİZ REZERVLERİ AY SONUNDA 130 MİLYAR DOLAR OLACAK

Türkiye’nin döviz rezervleri hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Bankası’nın döviz rezervi 123 milyar dolara kadar ulaştı. Bu ay sonuna kadar sanıyorum 130 milyar dolar rakamını görürüz. Biz bu rakamlara yabancı değiliz. Başbakanlığım döneminde Türkiye’nin döviz rezervi 135 milyar dolara kadar yükselmişti. Biz bunu yeniden yakalarız, hatta üstüne de çıkarız.” şeklinde konuştu.

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ DEVAM EDECEK

Sosyal yardımlar hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sosyal yardımlarımıza dair gereken açıklaması Aile Bakanımız yapıyor. Doğalgaz faturası destekleri de ödenmeye başlandı. Biz fakir fukaraya doğalgaz yardımı yapmaya yine devam edeceğiz. Yardım bütçelerimizi bunun için sürekli yükseltiyoruz.” dedi.

SONRAKİ HABER