Memur ve emekli maaş zammı hesaplamaları güncellendi! Refah payı ile maaş zammı tahminleri!

Memur ve emekli maaşları için yapılacak zamda tahminler yükseldi. Hesap uzmanları yeni memur ve emekli maaş zamlarına dair tahminlerini güncellediler.

Memur ve emekli maaş zammı hesaplamaları güncellendi! Refah payı ile maaş zammı tahminleri!

Milyonlarca memur ve emekli yılbaşında maaşlarına yapılacak olan zammın ne kadar olacağını merakla bekliyorlar. Buna dair bazı öncü verilerle hesaplamalar yapılıyor. Ancak belli olmayan verilerden dolayı sadece tahminlerde bulunularak zam hesaplamaları gerçekleştiriliyor. Memurların ve emeklilerin maaş zamlarına dair yapılan hesaplamalarda güncelleme yapıldı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI KESİN ORANLARI

SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşlarına son 6 aylık enflasyon verilerine göre yılda iki defa zam yapılıyor. Bu zamlar Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleşiyor. Ocak zammı için 2022 yılının son 6 aylık enflasyon rakamının belli olması gerekiyor. Şu ana kadar 4 aylık enflasyon rakamı açıklandı. Emekliler yüzde 10,84 oranında zammı ceplerine koydular.

Memur ve memur emeklilerinin maaş zamları farklı bir yöntemle hesaplanıyor. Memurların toplu sözleşmeleri olduğu için oradan yüzde 8 oranında zamları bulunuyor. Bunun üzerine enflasyon farkı eklenecek. Açıklanan verilere göre memurların ve memur emeklilerinin kesinleşen zam oranları yüzde 11,84 oldu.

MERKEZ BANKASI PİYASA ANKETİ VERİLERİNDEN MAAŞ ZAMMI ŞİFRELERİ

Merkez Bankası piyasa anketi ile memur ve emekli maaş zamlarına dair bazı detaylar ortaya çıkıyor. Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları ile yaptığı ankete göre Kasım ayında TÜFE beklentisi yüzde 3,05’ten yüzde 3,14’e yükseldi. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 67,78’den yüzde 68,06’ye çıkarıldı.

YENİ MAAŞ ZAMLARI NE KADAR?

Emekli ve memur maaşları için yeni maaş zammı hesaplamaları yapıldı. Buna göre en düşük esnaf emeklisinin maaşı 4.955 TL’ye, 2000 öncesi SSK emeklilerin en düşük maaşları 5.533 TL’ye, emekli sandığında en düşük emekli maaşı 7.242 TL’ye ve en düşük memur maaşı da 10.849 TL’ye yükselecek. Maaşlara yaklaşık yüzde 20 civarında zam yapılacağı tahmin ediliyor. Ancak bu tahminler içerisinde refah payı olarak maaşlara yansıtılacak zam oranı yer almıyor.

REFAH PAYI YÜZDE KAÇ OLUR?

Refah payı hem memurların hem de emeklilerin maaş zamlarına bu yıl eklenecek. Bu refah payı uygulaması her yıl yapılan bir uygulama değil. Hatta böyle bir maaş zammı yapmanın yasal zorunluluğu da yok. Ancak hükümet memurlara ve emeklilere jest yapmak için bu yıl maaş zamlarına ek olarak bir refah payı artışı yapmayı planlıyor. Bunun oranının ise yüzde 5 ile 10 arasında olacağı tahmin ediliyor.

SONRAKİ HABER