Memur ve emekli maaş zammı hesaplamaları! Temmuz maaşları kaç TL yükselecek?

Memur ve emekli maaş zammı hesaplamaları! Temmuz maaşları kaç TL yükselecek?
Memur ve emekli maaş zamları için geri sayım başladı. Temmuz ayında maaş zamlarına refah payı artışı da eklenince yüksek oranlı bir zam maaşlara yansıtılacak. Memur ve emekli maaş zammı hesaplamalarına göre maaşlar ne kadar olacak?

Memurlar ile emekliler Temmuz ayında maaşlarına yapılacak olan zammı beklemeye başladılar. Yüksek oranlı bir zam alacakları kesinleşen memurlar ve emekliler maaş zammı hesaplarını araştırmaya başladılar. Memur ve emekli maaş zamlarının yüzde kaç olacağı henüz net olarak açıklanmadı ve elde çok önemli iki adet veri bulunuyor.

KAMU İŞÇİSİ ZAMMI FİTİLİ ATEŞLEDİ!

Ocak ayından itibaren kamu işçilerinin toplu sözleşmeleri için pazarlık yapılıyordu. Bu pazarlık sonucunda sendikalar kamu işçileri için bütün taleplerini hükümetten almayı başardılar. Buna göre önce kamu işçilerinin taban brüt maaşları 15.000 TL olarak belirlendi ve ardından da yüzde 45 oranında zam uygulanmasına karar verildi. Böylece kamu işçilerinin maaşları oldukça yükseldi. Verilen bu zam ise hem memurları hem emeklileri etkiledi. Bu oranlarda maaş zammı yapılması kesinleşti.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NET 22.000 TL!

Memur maaş zamları ile alakalı olarak en önemli verilerden birisini ise Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs seçimi öncesinde bizzat kendisi açıkladı. Buna göre en düşük memur maaşı net 22.000 TL’ye yükseltildi. Temmuz ayından itibaren geçerli olacak bu artış ile beraber memur maaşlarına da yüzde 45 seviyelerinde zam yapılması hemen hemen belli oldu. Bu imkandan memur emeklilerinin de yararlanacakları açıklandı.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarında bazı düzenlemeler yapılacağı açıklansa da herhangi bir rakam henüz telaffuz edilmedi. Gerçekleşen enflasyon ve Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisine göre 2023 yılının ilk 6 ayında yüzde 20,93 oranında enflasyon olacak. Bu oran emeklilerin maaş zammı olacak. Ancak emeklilere bir de refah payı artışı zammı uygulanacak ve bu artış kademeli şekilde olacak.7.500 TL ile 10.000 TL arası, 10.000 TL ile 15.000 TL arası ve 15.000 TL üstü olmak üzere 3 ayrı zam oranı uygulanacak. Emeklilerin maaş zamlarının yüzde 35’ten başlayıp yüzde 45’e kadar çıkabileceği bildirildi.

Yapılan emekli maaş zammı hesaplamalarına göre yüzde 45 zam uygulanması durumunda 8.000 TL’lik maaş 11.600 TL’ye çıkacak. 12.000 TL’lik emekli maaşına yüzde 40 zam uygulanması durumunda yeni maaş tutarı 16.800 TL olacak. 20.000 TL’lik maaşa yüzde 35 zam uygulanması halinde de yeni maaş tutarı 27.000 TL’ye yükselecek. Emekli maaşlarına dair net rakamlar ise Çalışma Bakanlığı’nın çalışmasının sonucunda belirlenecek.