Memur ve emekli maaş zammı Ocak 2023 ne kadar olacak? Gelen son veriyle yeni maaşlar hesaplandı!

2023 Ocak döneminde emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zammın oranına dair bazı detaylar ortaya çıktı. 2023 emekli maaş zammı ne kadar olacak? Ocak 2023’te memur maaşlarına yüzde kaç zam yapılacak? İşte emekli ve memur maaş zamlarına dair en yeni hesaplamalar...

Memur ve emekli maaş zammı Ocak 2023 ne kadar olacak? Gelen son veriyle yeni maaşlar hesaplandı!

Türkiye’de yüksek enflasyondan dolayı maaşlı geliri olan vatandaşlar maaş zamlarını dört gözle beklemeye başladılar. Memur ve emekli maaşlarına Ocak 2023’te zam yapılacak. Bu zamlarla beraber memurların ve emeklilerin Temmuz 2023’e kadar alacakları maaşlar netleşecek. Peki memurlara ve emeklilere ne kadar maaş zammı yapılacak?

MAAŞ ZAMLARINDA ENFLASYON ETKİSİ!

Hem memur hem de emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar belirlenirken enflasyon rakamları dikkate alınıyor. Memurlara ve memur emeklilerine toplu sözleşmeden kaynaklanan zam oranlarına ilave olarak enflasyon farkı da maaş zammı olarak aylıklara yansıtılıyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaş zamlarını ise direkt olarak enflasyon rakamları belirliyor. Son 6 aylık enflasyon farkı bu emeklilerin maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında maaş zammı olarak yansıtılıyor.

OCAK 2023 MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memurların ve emeklilerin kesin maaş zamlarının belli olması için Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon rakamlarının açıklanması gerekiyor. TÜİK Aralık ayına ait enflasyon rakamlarını 3 Ocak 2023 Salı günü açıklayacak ve kesin maaş zamları da o gün belirlenmiş olacak. Ancak bazı öncü göstergeler memur ve emekli maaş zamları ile alakalı olarak fikir verebiliyor. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi de bunlardan birisi oluyor.

Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre yıl sonunda enflasyon yüzde 67,73 olacak. Bu da emekli memur maaşlarına yapılacak olan zamma dair bir hesaplama yapma imkanı veriyor. Beklentinin gerçekleşmesi durumunda maaşlara yapılacak olan Ocak 2023 zammı da belli oldu. Buna göre 2022’nin ikinci yarısında enflasyon yüzde 17,82 oranında olacak. Bu rakam direkt olarak SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarına Ocak 2023 maaş zammı olarak yansıyacak.

Memur ve memur emeklilerinin maaş zamlarının hesaplanması biraz farklı yapılıyor. Buna göre memur ve memur emeklilerine yüzde 8 oranında toplu sözleşmeden kaynaklanan maaş zammı uygulanacak. Enflasyon farkının da eklenmesiyle memur ve memur emeklilerinin Ocak 2023 maaş zamları yüzde 18,92 olacak.

OCAK 2023’TE KİMİN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Bu zam oranlarına göre Ocak 2023’te en düşük memur maaşı 9.105 TL’den 10.827 TL’ye yükselecek. En düşük memur emeklisi aylığı ise 6.078 TL’den 7.228 TL’ye çıkacak. 2000’den önce emekli olan SSK’lıların en düşük maaşları 4.687 TL’den 5.522 TL’ye yükselecek.