Merkez Bankası Başkanı dolar kuru açıklaması yaptı!

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile bir toplantı yaptı. Bu toplantıda dolar kuru gündeme gelirken dolar kuruna dair Şahap Kavcıoğlu açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı dolar kuru açıklaması yaptı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu reel sektör temsilcileri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Şahap Kavcıoğlu son olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi ile bir araya geldi. Yapılan toplantı sonrasında ortak bir açıklamada bulunuldu. Şahap Kavcıoğlu dolar kuru ile alakalı olarak çok önemli açıklamalar yaptı.

İHRACATÇILAR DOLAR KURUNDA YÜKSELME İSTİYORLAR!

İhracatçılar son 3 aydır dolar kurunda bir yükselme talebinde bulunuyorlar. Bu konuda kamuoyunda çokça dillendiren ihracatçılar gelen bilgilere göre Şahap Kavcıoğlu’na da aynı talepte bulundular. Hatta resmi olmayan bilgilere göre ihracatçılar dolar kurunun yüzde 10 oranında yükselmesini talep ettiler. Yükselen dolar kuru ihracatçıları üretim ve satış aşamalarında avantajlı konuma geçirebilecek.

KAVCIOĞLU’NDAN DOLAR KURU AÇIKLAMASI

İhracatçılarla toplantı yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu toplantının ardından açıklamalarda bulunarak, “Küresel ekonomide resesyon kaygıları sürüyor. Buna karşım olumlu gelişmeler de yaşanıyor. Döviz kurlarında istikrar yakaladık ve bu da devam ediyor. Merkez Bankası’nın dolar kurunda bir hedefi yoktur. Dolar kuru serbest piyasada fiyatlanmaktadır. Rezervlerimiz arttıkça dolar kurunda da olumlu yansımalar görebiliyoruz. Serbest kur rejiminin faydalarını görebiliyoruz.” dedi.

DOLAR KURU YÜKSELDİ!

Dolar kuru yapılan bu toplantının ardından küçük bir yükseliş hareketi gerçekleştirdi. Kur çok uzun bir süredir 18,70 TL seviyesinde sıkışmıştı. Akşam saatlerinde ise dolar kuru 18,80 TL sınırını aşarak 18,84 TL’de kaldı. Dolar kurunda yeni haftada bir fiyat politikası değişimi olup olmadığı yeni haftanın ilk işlem gününde belli olacak. İhracatçıların kur taleplerinin karşılık görüp görmediği yeni haftada ortaya çıkacak.

SONRAKİ HABER