Merkez Bankası Başkanı ile sanayiciler arasında kredi, döviz ve faiz tartışması!

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıooğlu ile sanayiciler arasında döviz ve kredi tartışması yaşandı. Şahap Kavcıoğlu ucuz kredi kullanıp döviz ve araba alanlarının listesinin ellerinde olduğunu söyledi.

Merkez Bankası Başkanı ile sanayiciler arasında kredi, döviz ve faiz tartışması1

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nde bugün Temmuz ayı olağan toplantısı yapıldı. Bu toplantıyı farklı kılan ise Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun da toplantıya katılıp iş insanları ile ikili diyaloğa girip tartışması oldu. Daha önce hiçbir merkez Bankası Başkanı bu şekilde bir konuyla gündeme gelmemişti. Toplantı İstanbul Sanayi Odası’nın Odakule’deki binasında “Reel Kesimi Destekleyen Nitelikli Finansman Politikalarının Üretim ve İhracat Açısından Önemi” ana gündemi ile yapıldı.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI SANAYİCİLERLE TARTIŞTI!

Sözcü Gazetesi'nin iddiasına göre toplantıda İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile diğer sanayiciler Merkez Bankası’nın politika faizinin yüzde 14 olmasına rağmen yüzde 50’yi bulan kredi faizleri ile karşılaştıklarını belirtiler. Ayrıca iş dünyasının Eximbank’tan yeterli kredi desteği alamadığı da Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na iletilirken yanıt hiç beklenmedik bir tonda geldi.

UCUZ KREDİ ÇEKİP DÖVİZ ALANLARIN LİSTESİ ELİMİZDE VAR!

Kredi ve faiz eleştirilerine yanıt veren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Kamu bankaları yüzde 15,8 faiz ile ticari kredi kullandırıyor. Yüzde 50’lere varan faiz söylemi doğru değil. Ucuz kredi kullanıp gidip döviz ve araba alıyorsunuz. Hepinizin listesi elimizde var. 24 Şubat’tan bugüne kadar şirketler ucuz kredi çekip 55 milyar dolar değerinde döviz aldılar. Bu şirketlerin listesi bizde bulunuyor. Döviz alanlara ucuz kredi kullandırmayacağız. ” dedi.

Açıklamalarına devam eden Şahap Kavcıoğlu, “Şirketler vergi avantajı ile dövizden KKM’ye geçtiler. Ancak bir taraftan da ucuz kredi çekip döviz almaya devam ettiler. Bir televizyon kanalında bir iş insanı dövize ulaşamadıklarını belirterek şikayet etti. O iş insanını hemen arayarak görüştüm ve iddiasının doğru olmadığını ifade ettim. Hemen kendisi yanlış ifade ettiğini söyleyerek bizden özür diledi.” ifadelerini kullandı.

ÖZEL BANKALARDAN YÜZDE 22 ÜZERİNDE FAİZLE KREDİ ALMAYIN

Toplantıda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir sanayici ikili bir tartışmaya da girdikleri iddia edildi. Buna göre sanayici, “banka kredi için bizden yüzde 36 faiz istiyor” dedi. Bu sözler üzerine ise Şahap Kavcıoğlu, “Alma abi alma. Özel bankalardan yüzde 22’nin üzerinde faizle kredi kullanmayın.” cevabını verdi.