Merkez Bankası Ekonomistleri Dolar Tahmini İle Şaşırttı! TCMB Dolarda 3.34 TL'lik Yükseliş Tarihini Açıkladı

Dolar kurunda yaşanan yükseliş ile 2022 senesinin zirvesi görülürken ekonomistlerin son dolar yorumları ve tahminleri yakından takip ediliyordu. Peki, doların yükseleceği tarih belli mi, 1 dolar 20 TL olur mu, ne zaman yükselecek, yükseliş var mı?

TCMB Dolarda 3.34 TL'lik Yükseliş Tarihini Açıkladı

Enflasyonda yaşanan yükseliş dalga dalga büyümeye devam ederken Merkez Bankası ekonomistleri çok konuşulacak dolar ve enflasyon tahmini ile şaşırttı. Amerikan Merkez Bankası FED, Avrupa Merkez Bankası ECB ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından peş peşe açıklanacak olan faiz kararları öncesinde para piyasası hareketlendi. 

Türk Lirası'nın da arasında yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında büyük bir değer kaybı yaşarken ne yazık ki TL'de ki kırılganlığın büyük olması nedeni ile yaşanan değer kaybı daha fazla olmuştu. Dolar kuru ise FED'in agresif faiz artırımı hamleleri ile güçlenmiş ve Euro kurunu da yakalayarak büyük bir çıkışa imza atmıştı. 

EKONOMİSTLERİN SON DOLAR YORUMU: MERKEZ BANKASI 2022 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ NE KADAR, KAÇ TL?

Piyasanın nabzını tutmak için Merkez Bankası tarafından yapılan beklenti anketi verilerinin Temmuz ayı raporu yayımlandı. Temmuz ayında yayımlanan TCMB beklenti anketi raporuna işveren kuruluşları ve holdingler olmak üzere 8 katılımcı, bankalar ve banka dışı sektörler olmak üzere 37 temsilci, profesyoneller 3 temsilci olmak üzere toplamda 48 ekonomist katıldı. 

Merkez Bankası Ekonomistleri Dolar Tahmini İle Şaşırttı! TCMB Dolarda 3.34 TL'lik Yükseliş Tarihini Açıkladı

Ekonomistlerin dolar tahminleri üzerinden Merkez Bankası tarafından hesaplanan medyan beklenti üzerine dolar kurunda 2022 yıl sonu tahmini ve 2023 hedefi belirlenmiş oldu.

 

Merkez Bankası 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 18.99 TL olarak gerçekleşti. Bir önceki anket döneminde söz konusu beklenti 18.89 TL olarak ilan edilmişti. 

Merkez Bankası Ekonomistleri Dolar Tahmini İle Şaşırttı! TCMB Dolarda 3.34 TL'lik Yükseliş Tarihini Açıkladı - Resim : 3

MERKEZ BANKASI AÇIKLADI: 2023 YILINDA 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?

2023 senesinde dolar kurunun göreceği rakam merak konusu olurken Merkez Bankası beklenti anketinde 12 ay sonrası dolar kuru tahmini 20,92 TL olarak ilan edildi. 

Merkez Bankası Ekonomistleri Dolar Tahmini İle Şaşırttı! TCMB Dolarda 3.34 TL'lik Yükseliş Tarihini Açıkladı - Resim : 4

Dolar kuru an itibari ile 2022 senesinin zirvesini görürken 17.58 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu rakam üzerinden dahi Merkez Bankası Haziran 2023 tahmini ile dolar kurunda 3,34 TL'lik bir artış öngörmüş oldu. Aralarında Selçuk Geçer, Evren Devrim Zelyut ve Remzi Özdemir gibi isimlerin yer aldığı ekonomistler ise son değerlendirmelerinde doların 2022 sona ermeden 20 TL seviyesini göreceğini öngörüyordu. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ismi geçen kişilerin ve kurumların açıklamalarından derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.