Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2022 belli oldu!

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) tarafından Kasım ayının faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası politika faizini yeniden belirledi.

Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2022 belli oldu!

Merkez Bankası tarafından merakla beklenen faiz kararı belli oldu. Yurt içi piyasaların merakla bekledikleri faiz kararı Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Kasım 2022 toplantısından çıktı. Türkiye’nin uyguladığı ekonomi politikasına uygun bir şekilde alınan faiz kararında herhangi bir sürprize yer verilmedi.

MERKEZ BANKASI KASIM 2022 FAİZ KARARI

Kasım ayının faiz kararının belirlenmesi için Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı bugün yapıldı. Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri bugün Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun yönetiminde bir araya geldiler. Kurul üyeleri tarafın imzalanan yeni karara göre politika faizinde 150 baz puanlık faiz indirimi kararı verildi. Bu karar ile beraber politika faizi yüzde 10,50 seviyesinden yüzde 9 seviyesine geriledi. Böylelikle politika faizi uzun bir sürenin ardından yeniden tek haneli rakama düştü.

GEÇEN AY SİNYAL VERİLMİŞTİ!

Merkez Bankası’nın faiz politikası üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direkt etkisi olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönlendirmeleri ile başlayan faiz indirimlerine Kasım ayında da devam edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yıl sonu için tek haneli faiz hedefini daha önce açıklamıştı. Merkez Bankası bu hedefe uygun olarak Ekim ayı toplantısında 150 baz puan faiz indirimi yaparak politika faizini yüzde 12’den yüzde 10,50’ye indirmişti.

PİYASA BEKLENTİLERİNE UYGUN KARAR!

Merkez Bankası’nın Kasım ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından 150 baz puan faiz indirimi yapılmasına dair piyasa beklentileri karşılandı. Piyasalar Merkez Bankası’nın herhangi bir sürprize imza atmayacağını düşünüyordular. Yapılan piyasa katılım anketlerinden de bu sonuç çıkmıştı. Merkez Bankası bir anlamda piyasalara bekledikleri rakamı vermiş oldu. Faiz kararının yurt içi piyasalarda küçük çaplı etkilerde bulunması beklenirken çok farklı fiyatlamaların olmasına ihtimal verilmiyor.

POLİTİKA FAİZİ NEDİR?

Politika faizi üzerinde oldukça tartışma yapılan bir faiz türüdür. Ancak politika faizi genellikle yanlış değerlendirilmektedir. Politika faizinin kredi faizlerini doğrudan etkileyen bir özelliği bulunmuyor. Merkez Bankası’nın bankalara verdiği nakit için uygulanan faiz olan politika faizi vatandaşa direkt uygulanan bir faiz değil. Bankalar vatandaşlara bu faiz oranı ile kredi vermemeye yine devam edecekler.

SONRAKİ HABER