Merkez Bankası faiz kararı Ocak 2023 belli oldu!

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) 2023 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile Ocak 2023 döneminin faiz kararı belli oldu.

Merkez Bankası faiz kararı Ocak 2023 belli oldu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) 2023 yılının ilk toplantısını bugün Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu yönetiminde yaptı. Yapılan toplantıda finansal süreçler masaya yatırılırken 2023 yılının ilk faiz kararının ne olması konusunda görümeler gerçekleştirildi. Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısından faiz kararı çıktı. Ocak ayının faiz kararı belli olurken politika faizinde yeni görünüm de ortaya çıktı. 

FAİZ SABİT KALDI!

Para Politikaları Kurulu tarafından politika faizine dair alınan karar Merkez Bankası tarafından açıklandı. Buna göre Merkez Bankası'nın yönetim kadrosu faizlerde herhangi bir değişim yapılmasına gerek olmadığına karar verdi. yüzde 9 olan politika faizinin yine yüzde 9'da kalması kararlaştırıldı. Yeni faiz kararı Merkez Bankası'nın resmi internet sitesi aracılığı ile kamuoyuna ilan edildi. 

PİYASALARIN BEKLENTİSİ KARŞILANDI!

Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin piyasalar son dönemlerde oldukça isabetli beklentiler içerisinde bulunuyorlar.  Merkez Bankası'nın resmi olmasa da faiz politikasının gayri resmi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirlendiği biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşük faiz politikası gereği piyasalar da faiz artırımı beklemiyorlardı. Politika faizinin sabit tutulup yüzde 9'da bırakılması yönünde beklenti PPK toplantısında da onaylanmış oldu.

KKM FAİZİ DEĞİŞMEDİ!

Kur Korumalı Mevduat hesapları için uygulanan faiz oranları da alınan bu karar ile sabitlenmiş oldu. Merkez Bankası'nın uygulaması gereği bankalar KKM hesaplarına politika faizine göre faiz belirliyorlar. Ocak ayında KKM hesaplarına paralarını yatıranlara bankalar en fazla yüzde 12 oranında faiz verebilecekler. Kural gereği bankalar politika faizinin üzerine en fazla 3 puan ekleyerek KKM hesaplarına uygulanacak faizleri belirleyebiliyorlar. Normal mevduat faizlerinin yarısından az bir oranda kalan KKM faizleri artık cazip olmaktan iyice çıktı. 

FAİZ KARARI DOLAR KURUNU NASIL ETKİLEDİ?

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 9'da sabitlemesinin dolar kuruna etkisi de merak ediliyor. Son aylarda faiz kararı ile dolar kuru arasında herhangi bir ilişki kalmadı. Negatif faiz uygulandığı için faizlerde artırım veya indirim yapılması dolar kurunu pek etkilemiyor. Dolar kuru küçük oranlarda etkilenmekle yetinmeye devam ederken piyasalar faiz kararlarının etki alanından çıktılar.

SONRAKİ HABER