Merkez Bankası KKM'yi vurdu! Kur korumalıda faiz dip yaptı!

Merkez Bankası tarafından açıklanan Kasım 2022 faiz kararı Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları için çok olumsuz bir sonuç doğurdu. KKM hesapları için bankalar artık daha düşük faiz uygulayacaklar.

Merkez Bankası KKM'yi vurdu! Kur korumalıda faiz dip yaptı!

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından alınan karar bugün açıklandı. Merkez Bankası politika faizinde bir önceki ay olduğu gibi Kasım ayında da 150 baz puanlık faiz indirimi yaptı. Bu şekilde politika faizi yüzde 10,50'den yüzde 9'a indirildi. Merkez Bankası'nın bu faiz indirimi kararı getirisi oldukça zayıflamış olan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları için adeta darbe oldu. 

KKM FAİZ ORANI DÜŞTÜ!

KKM hesaplarında mevduatlarını tutanlara bankalar Merkez Bankası'nın politika faizinin en fazla yüzde 3 fazlasına kadar faiz uygulayabiliyorlar. Yapılan son faiz indirimi otomatik olarak KKM faizlerine de darbe oldu. Bankalar geçtiğimiz ay açıklanan politika faizi kararı ile KKM faizlerini yüzde 13,50 seviyesine indirmişlerdi. Bugün yapılan faiz indiriminin ardından ise yüzde 1,50 daha KKM faizleri düştü. Buna göre bankalar artık KKM hesapları için yüzde 12'den fazla faiz uygulayamayacaklar. 

DOLAR KURU BASKILANIYOR!

KKM hesapları dolar almak yerine vatandaşların mevduatlarının bankalarda TL cinsinden toplanmasını amaçlıyordu. Ancak gelinen noktada KKM hesaplarında mevduat tutmanın yüksek enflasyon ortamında vatandaşlar için herhangi bir cazip tarafı kalmadı. Bankalar yüzde 20 faizle mevduat toplarken KKM faizleri yüzde 12'ye kadar düştü. Dolar kuru da baskılanarak yükselmesine izin verilmiyor. KKM hesap sahipleri ne faiz tarafından ne de dolar tarafından hedefledikleri gelirleri elde edemiyorlar. Bu da bu mevduatların enflasyon karşısında erimesine neden oluyor.

KKM'DE ÇÖZÜLME HIZLANACAK!

KKM hesaplarında uygulanan düşük faizler bu hesapların artık tercih edilen bir bankacılık ürünü olmaktan çıktıklarını gösteriyor. Son açıklanan verilerle KKM hesaplarına mevduat yatırma hızı durma noktasına geldi. Vadesi dolan hesaplarda ise bu faiz oranları ile yenilemeyi tercih edenler oldukça az olacak. KKM hesaplarının çözülmesi dolar kurunun kontrolünü de zorlaştıracak. Bu konuda meraklı bekleyiş devam ediyor. 

MERKEZ BANKASI YÖNETMELİK DEĞİŞTİRİR Mİ?

KKM hesapları için uygulama ilkeleri Merkez Bankası tarafından belirleniyor. Yayınlanan yönetmeliklerle bankaların KKM hesaplarına en fazla ne kadar faiz verebilecekleri belli oluyor. KKM hesaplarında çözülme olmaması için Merkez Bankası'nın yönetmelik değişikliği yaparak faiz artırımına izin vermesi gerekiyor. Aksi durumda KKM hesaplarında hızlı şekilde mevduat azalması bekleniyor. 

SONRAKİ HABER