Merkez Bankası Mayıs 2023 faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Merkez Bankası'nın her ay belirlediği faiz kararının açıklamaları ilgiyle takip ediliyor. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Mayıs 2023 dönemi faiz kararı ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak?
Merkez Bankası Mayıs 2023 faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Türkiye ekonomisi için önemli veri akışlarından birisini de Merkez Bankası faiz kararları oluşturuyor. Her ay yeniden belirlenen politika faizi ekonomide çok sayıda göstergeyi etkiliyor. Merkez Bankası'nın Mayıs 2023 dönemine dair Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısının planlaması yapılarak kamuoyuna ilan edildi. Merkez Bankası bu ay faiz kararını ne zaman açıklayacak ve bu karar ne olacak? 

PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) her ay Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu yönetiminde toplanıyor. PPK üyeleri o ayında finansal gelişmelerini değerlendirerek atılması gereken adımları görüşüyorlar. Bu görüşmeden de faiz kararı çıkıyor. Ancak son aylarda faiz kararının alınmasında siyasi yönlendirmelerin etkili olduğu algısı bulunuyor. Mayıs ayında PPK toplantısı 25 Mayıs 2023 Perşembe günü toplanacak. 

FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı gelecek hafta Perşembe günü yapılacak bu toplantıda politika faizi ile alakalı bir karar alınacak. Alınacak olan bu karar her ay olduğu gibi saat 14:00'da Merkez Bankası'nın resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna ilan edilecek. Faiz kararının ne olacağı da bu süreçte netleşmiş olacak. 

SEÇİM ÖNCESİ SON KARAR!

Merkez Bankası'nın açıklayacağı politika faizi kararı seçim öncesinde son faiz kararı olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz yaklaşımı doğrultusunda Merkez Bankası'nın politika faizinde artırım yapmasına düşük bir oranda dahi olsa ihtimal verilmiyor. Bu kararın faiz indirimi şeklinde olması da beklenmiyor. Yapılan değerlendirmelere göre Merkez Bankası PPK toplantısından politika faizinin yüzde 8,50'de sabit tutulmasına devam edilmesi kararı verilecek. Merkez Bankası geçtiğimiz ay da aynı kararı vermişti.