Merkez Bankası rakamı değiştirdi, ilave puan açıklandı! Asgari ücret, emekli ve memur maaşı Ocak 2023 zammı için yeni rakamlar hesaplandı

Emeklinin, memurun ve asgari ücretlinin geçim derdi ağırlaşırken gözler 2023 yılı maaş zammına çevrilmişti. Son 6 aylık enflasyon farkı hesabı için Merkez Bankası rakamı değiştirdi. Ocak ayında maaşlara kaç TL zam gelecek, ne kadar zam gelir?

Asgari ücret, emekli ve memur maaşı Ocak 2023 zammı için yeni rakamlar hesaplandı

Milyonlarca çalışan ve emeklinin beklediği Ocak zammı için geri sayım başladı. Her sene ara zam verilen memur maaşı ve emekli maaşına ek olarak bu sene bir ilk yaşanmış, yükselen enflasyon rakamları nedeniyle asgari ücrete de Temmuz ayında ara zam yapılmıştı. 

Yılbaşında yüzde 50,3 oranında yapılan zam ile 4 bin 250 liraya yükseltilen asgari ücret maaşı için yapılan yeni zamla yüzde 30 ilave enflasyon zammı verilmiş ve asgari ücret 5 bin 500 liraya çıkmıştı. Temmuz ayında memur ve emeklilere de belirlenen oranlarda indirim yapılırken yapılan zamlar daha yıl sonuna yaklaşılmadan ilk aylarda erime yaşamıştı. 

ASGARİ ÜCRETE YENİ ZAM NE ZAMAN GELECEK, 3. ZAM OLUR MU, VAR MI, OCAK 2022 ZAMMI TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

Maaş zammı için bu sene pazarlık masası her zamankinden erken kurulurken işçi sendikaları kırmızı çizgilerini çekerek bu sene 8 bin 500 TL altında bir rakama imza atmayacaklarını duyurmuştu. Asgari ücrete yapılacak olan zam merak konusu olurken ekonomistlerin tahminler ise 7.500 TL olacak şeklinde ağırlık kazanmıştı. 

Merkez Bankası rakamı değiştirdi, ilave puan açıklandı! Asgari ücret, emekli ve memur maaşı Ocak 2023 zammı için yeni rakamlar hesaplandı

Asgari ücrete ara zam beklentisi ekonomistler tarafından gerçekçi bulunmazken Ocak zammı için asgari ücret tespit komisyonu toplantısının Aralık ayında yapılacağı, Aralık ayının ilk haftası içerisinde birinci toplantının gerçekleştirilmesinin beklendiği belirtiliyor. 

Merkez Bankası rakamı değiştirdi, ilave puan açıklandı! Asgari ücret, emekli ve memur maaşı Ocak 2023 zammı için yeni rakamlar hesaplandı - Resim : 2

OCAK AYI MEMUR ZAMMI 2023 BEKLENTİSİ NE KADAR, MEMUR ZAM ORANLARI TAHMİNİ KAÇ TL?

Milyonlarca memurda 2023 yılında uygulanacak memur maaş zammı oranı rakamının açıklanmasını bekliyordu. 2023 yılında memur ve emekli maaşlarına toplu sözleşmede imzalanan resmi zam oranı yanı sıra son 6 aylık enflasyon farkı nedeniyle oluşan oranda da ilave zam yapılacaktı. Memurlar ve memur emeklileri için ise toplu sözleşmedeki yüzde 8'lik zam oranı ve 6 aylık enflasyon oranına göre fark ödenmesi söz konusu olacak. 

Merkez Bankası rakamı değiştirdi, ilave puan açıklandı! Asgari ücret, emekli ve memur maaşı Ocak 2023 zammı için yeni rakamlar hesaplandı - Resim : 3

2023 EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Ocak ayında milyonlarca emekli de maaş zammı için açıklanacak olan rakamı beklemeye başlarken Orta Vadeli Programdaki yıl sonu beklentisi olan yüzde 65 oranına göre 6 aylık artışta hesaplanan yüzde 20 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası tarafından açıklanan yeni tahminde 2022 yıl sonu enflasyon tahmini değişirken zamlı maaşlar Aralık ayının son enflasyon verisinin Ocak ayının ilk haftası içerisinde açıklanması ile kesinleşecek.