Merkez Bankası şakkadanak 200 baz puan faiz artıracak! Necmettin Batırel rekora koşan enflasyon ve dolar için paraşütsüz düşüş tarihi verdi

Dolar kuru paraşütsüz düşecek tahmini ile kur korumalı vadeli mevduat hesabı öncesi dolar kurunda yaşanan büyük düşüşü doğru tahmin eden Necmettin Batırel, Merkez Bankası faiz kararını tahmin etti!

Necmettin Batırel rekora koşan enflasyon ve dolar için paraşütsüz düşüş tarihi verdi

Tüm piyasalar yarın açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararını beklerken söz konusu kritik karar öncesi dolar kurunda yine yükseliş yönlü hareketlilik başladı. Yarın açıklanacak olan faiz kararı öncesi piyasada büyük bir baskı oluşurken tahminlerde havada uçuştu.

Merkez Bankası Temmuz toplantısı yarın yani 20 Temmuz 2022 Perşembe günü ilan edilecek. Merkez Bankası para politikası kurulu üyeleri tarafından yapılan toplantı sonrasında alınan kritik faiz kararını ise TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edecek. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne olur, karardan sonra dolar kuru ve altın fiyatları ne olur, nasıl etkilenir?

MERKEZ BANKASI TEMMUZ TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Piyasaların büyük bir heyecanla beklemiş olduğu Temmuz ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Yapılacak olan toplantı ile Merkez Bankası Temmuz ayında uygulanacak olan politika faiz oranı rakamını ilan edecek. Söz konusu rakam bankaların yanı sıra finans piyasası, döviz  ve altın yatırımcısı tarafından da yakından takip edilecek. 

Merkez Bankası şakkadanak 200 baz puan faiz artıracak! Necmettin Batırel rekora koşan enflasyon ve dolar için paraşütsüz düşüş tarihi verdi

Merkez Bankası Temmuz ayı toplantısı yarın yani 21 Temmuz 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Toplantının ardından alınan kritik faiz kararı ise saat 14:00'te kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. 

Merkez Bankası şakkadanak 200 baz puan faiz artıracak! Necmettin Batırel rekora koşan enflasyon ve dolar için paraşütsüz düşüş tarihi verdi - Resim : 2

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, YARIN MERKEZ BANKASI NE YAPARSA DOLAR NASIL ETKİLENİR, DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Merkez Bankası tarafından yarın yapılacak olan toplantıda 3 seçenek masada yer alıyor. Merkez Bankası faiz artırımı, faiz indirimi ya da faizi sabit tutma kararlarından birini tercih edecek. Yüksek enflasyon ve dolar kuru nedeniyle Merkez Bankası faiz indirimi kartının oynanması kesinlikle beklenmiyor.

Yükseliş nedeniyle ekonomistler kesinlikle faiz artırımı kararı çıkması gerektiğini belirtirken bir diğer ihtimal ise Merkez'in bir kere daha toplantıyı pas geçmek olarak tanımlanan faizi sabit tutarak yüzde 14 oranında bırakması. Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararı dolar kurunda düşüş baskısı yaratırken sabit tutulması ise TL'yi zayıflatıyor. 

Merkez Bankası şakkadanak 200 baz puan faiz artıracak! Necmettin Batırel rekora koşan enflasyon ve dolar için paraşütsüz düşüş tarihi verdi - Resim : 3

NECMETTİN BATIREL SON DAKİKA YENİ DOLAR YORUMU VE MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI TAHMİNİ!

Merkez Bankası Temmuz ayı faiz kararı tahmini beklentisini açıklayan ünlü ekonomist Necmettin Batırel "Beklentinin aksine 2 puanlık bir faiz artışına gidilebilir. Böylece hem bankaların kazançları sınırlanır, hem de Türk lirasındaki kazanımlar büyür, enflasyonla mücadelede önemli bir adım atılmış olur" diyerek 200 baz puanlık artış tahmini yaptı.

Batırel "son söz şimdi TL zamanı" diyerek faiz artışını işaret etti. Necmettin Batırel ünlü ekonomist Özgür Demirtaş ile yıllar önce katıldığı programda kullandığı "şakkadanak dolar satarım" sözü ile tanınıyordu. Yine kur korumalı TL vadeli mevduat hesabını önceden doğru tahmin ederek dolar kurunda Aralık ayında yaşanan 8 TL'lik şok düşüşü önceden tahmin ederek büyük yankı uyandırmıştı.

NOT: Burada geçen bilgiler ismi geçen kişiler ve kurumların açıklamalarından derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.