Merkez Bankası'ndan bir kredi hamlesi daha geliyor! Kredi faizleri düşecek mi?

Merkez Bankası tarafından bir kredi hamlesi daha yapılacağı iddia edildi. Buna göre Merkez Bankası kredi kullandırım ücretlerinde sınırlama uygulamasını başlatacak. Peki kredilerde neler değişecek?

Merkez Bankası'ndan bir kredi hamlesi daha geliyor! Kredi faizleri düşecek mi?

Merkez Bankası’nın bankaların kredi faizlerine dair bir süre önce müdahalesi olmuştu. Ticari kredilerdeki yüksek faizlerin önüne geçen bir tedbir alınarak özel bankaların yüksek faizle ticari kredi vermeleri engellenmişti. Şimdi ise Merkez Bankası’nın yeni bir adım daha atmaya hazırlandığı iddia edildi. Bloomberg tarafından ortaya atılan bu iddiaya göre kredi maliyetlerinin politika faizine yaklaşabilmesi için ticari kredilerde kısa vadeli kullandırım komisyonuna sınırlama getiriliyor.

MERKEZ BANKASI KREDİ HAMLESİ YAPIYOR!

Merkez Bankası tarafından atılacak olan bu yeni adımla beraber daha önce uygulamaya sokulan ticari kredilerde faiz tavanı uygulamasının daha etkin bir hale getirileceği belirtildi. Merkez Bankası tarafından alınan son tedbirin ardından ticari kredilerin faizlerinde gözle görülür bir düşüş meydana gelmişti. Özel bankaların ticari kredilere uyguladıkları ortalama faizler yüzde 30’lardan yüzde 21’e kadar düşmüştü. Ancak bu karar sonrasında bankalar ticari kredilerde kısa vadeli kullanımları ön plana almışlardı. Kısa vadeli olarak kullandırılan ticari kredilerden bankalar yüksek komisyon ve kullandırım ücreti alarak kredi maliyetlerini yeniden yüksek seviyelere çıkarıyorlardı. Bankalar yüzde 1,1 oranında kredi kullandırım ücreti alıyorlardı. Kredi faizleri düşmüş olsa da bu şekilde maliyet yükseliyordu.

Merkez Bankası yapılan düzenleme ile bankalara kullandırılan kredi için katsayı karşılığında menkul kıymet tesis etme yükümlülüğü getirmişti. Merkez Bankası tarafından belirlenen referans faizinin 1,4 katı fazla faiz uygulanan krediler için yüzde 20, 1,8 katı ve üzerindeki krediler için ise yüzde 50 menkul kıymet tutma zorunluluğu getirilmişti. İlk uygulamaya sokulan tarihte referans faizi yüzde 16,32 olarak açıklanmış ve yüzde 23 ile yüzde 29 oranlarında faiz tavanları belirlenmişti.

KREDİLERİN FAİZLERİ DÜŞECEK?

Geçtiğimiz ay yapılan faiz indirimi ile referans faizi düşmüş ve faiz tavanları yüzde 21,5 ile yüzde 27,6 olmuştu. Bugün yapılan faiz indirimi ile beraber referans faizi yine inecek ve faiz tavanları yüzde 20 ile yüzde 26,5 seviyelerine yaklaşacak. Bankalar bu faizlerden yukarıda bir faiz oranı ile ticari kredi kullandırılarsa ek olarak menkul kıymet tutmak zorunda kalacaklar.