Merkez Bankası'ndan flaş dolar ve enflasyon tahmini geldi! TCMB Beklenti anketi ile 1 doların 23.61 TL olacağı tarihi duyurdu

Merkez Bankası beklenti anketi Kasım 2022 yayımlandı. TCMB piyasa katılımcıları anketi Kasım ayı beklentisi ile Merkez Bankası 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini ve 2023 dolar beklentisi ilan edildi.

Merkez Bankası'ndan flaş dolar ve enflasyon tahmini geldi! TCMB Beklenti Kasım anketi yayımlandı

FED tarafından yapılan güvercin açıklamalar ve ABD enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması ile dolar endeksinde düşüş yaşanmaya başlanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından önümüzdeki hafta Perşembe günü ilan edilecek olan Kasım ayı faiz kararı öncesinde dolar kuru yeniden yükselişe geçmişti. 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon raporuna göre ne yazık ki enflasyonda rekor serisi de devam ederken gözler Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan beklenti anketine çevrilmişti. Piyasanın beklentisini gözler önüne sermesi nedeniyle söz konusu beklenti anketi büyük bir merakla bekleniyordu. Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketi Kasım 2022 verileri kamuoyu ile paylaşıldı. 

MERKEZ BANKASI TCMB KASIM AYI BEKLENTİ ANKETİ YAYIMLANDI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB piyasa katılımcıları anketi Kasım 2022 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Kasım ayı anketine katılan ekonomistlerin dolar kuru ve enflasyon tahminleri belirlenmiş oldu. 

Merkez Bankası'ndan flaş dolar ve enflasyon tahmini geldi! TCMB Beklenti anketi ile 1 doların 23.61 TL olacağı tarihi duyurdu

PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ KASIM 2022 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE KAÇ?

Merkez Bankası tarafından yayımlanan enflasyon beklenti anketi için "Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 67,78 iken, bu anket döneminde yüzde 68,06 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,34 iken, bu anket döneminde yüzde 37,47 olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 21,17 ve yüzde 20,76 olarak gerçekleşmiştir" denilerek yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68,06 olarak ilan edildi. 

Merkez Bankası'ndan flaş dolar ve enflasyon tahmini geldi! TCMB Beklenti anketi ile 1 doların 23.61 TL olacağı tarihi duyurdu - Resim : 2

MERKEZ BANKASI 2022 YIL SONU VE 2023 DOLAR KURU TAHMİNİ KAÇ TL?

Dolar kuru tahmini için ise "Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 19,82 TL iken, bu anket döneminde 19,54 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 23,61 TL ve 23,35 TL olarak gerçekleşmiştir" denilerek;

2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi 19,54 TL, 

2023 yılı dolar kuru tahmini için ise 23,61 TL rakamları ilan edildi. 

Söz konusu rakamlar Merkez Bankası tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistlerin yapmış olduğu tahminlerin medyan ortalaması üzerinden hesaplanmaktadır. 

SONRAKİ HABER