Merkez Bankası'ndan ihtiyaç kredisi kararı! 70.000 TL sınırı uygulanacak!

Merkez Bankası ihtiyaç kredisi faizlerine yönelik aldığı son kararın üzerine ek bir karar daha aldı. Bankalara yüksek faizle ihtiyaç kredisi verilmesi durumunda menkul kıymet tutma zorunluluğu getiren Merkez Bankası bazı sınırlamalar uygulayacak.
Merkez Bankası'ndan ihtiyaç kredisi kararı! 70.000 TL sınırı uygulanacak!

Merkez Bankası geçtiğimiz Cuma günü bankalara birer yazı göndererek ihtiyaç kredilerinde yeni bir karar alındığını bildirdi. Bu karara göre bankalar bireysel müşterilere ihtiyaç kredisi kullandırırken Merkez Bankası tarafından ilan edilen bileşik faiz oranının 1,8 katından daha az faiz uygulamaları halinde menkul kıymet tutma zorunluluğu ile karşılaşmayacaklardı. Bu da güncel oranlarla aylık yüzde 1,37 faize denk geliyor. Yani bankalar 1,37’den daha yüksek faizle ihtiyaç kredisi vermeleri halinde menkul kıymet tutmak zorunda kalacaklar.

MERKEZ BANKASI 70 BİN TL SINIRI GETİRDİ!

Merkez Bankası alınan kredi kararında bazı düzeltmeler yaparak yeni sınırlamalar getirdi. Faizlere yönelik alınan yeni karar sadece 70 Bin TL ve üstündeki krediler için geçerli olacak. Bankalar 70 Bin TL altında verdikleri ihtiyaç kredileri için Merkez Bankası’nda menkul kıymet tutma yükümlülüğü içerisinde olmayacaklar. 70 Bin TL altındaki ihtiyaç kredisi tutarları bu uygulamadan muaf tutuldu.

DEPREM VE EYT KREDİLERİ KAPSAM DIŞINDA KALDI

Merkez Bankası’nın ihtiyaç kredilerine yönelik yeni uygulamasında kapsam dışında tutulacak kredilere bir ekleme daha yapıldı. Buna göre deprem bölgesinde kullandırılacak olan krediler ile SGK borcu olanlara kullandırılacak olan krediler kapsam dışında tutulacak. Bankalar son dönemlerde EYT’lilere borçlanma yapmaları durumunda prim borçlarını ödeyebilmeleri için ihtiyaç kredisi imkanı sağlıyorlar. Merkez Bankası’nın kararı ile bu kredilerin miktarı ne kadar olursa olsun menkul kıymet tutma yükümlülüğü kapsamında değerlendirilmeyecekler.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİNE İNDİRİM YAPILACAK MI?

Bankaların ihtiyaç kredisi politikalarında alınan bu son karar neticesinde köklü değişiklikler olması bekleniyor. Buna göre öncelikle 70 Bin TL’nin altındaki tutarlarda verilecek ihtiyaç kredilerinde herhangi bir faiz indirimi yapılmasına gerek olmayacak. Bunun için de bankalar müşterilerine bu tutarın altında ihtiyaç kredisi kullandırmak için teşvik edecekler. 70 Bin TL’nin üzerindeki limitlerde ise ihtiyaç kredisi faiz indirimi yapmak bankanın çıkarına olacak. Bu faiz indiriminin maliyeti banka için menkul kıymet tutma yükümlülüğünün maliyetinin çok altında olacak. Bundan dolayı bankalar 70 Bin TL üstü limitli ihtiyaç kredilerinde faiz indirimi yapacaklar ama bu kredileri kullandırmamak için müşterilere çeşitli zorluklar da çıkaracaklar.