Merkez Bankası'ndan kredi kararı! Resmi Gazete'de yayınlandı, tüm bankalar uymak zorunda!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Merkez Bankası tarafından kredilere ilişkin bir tebliğ yayınlandı. Yayınlanan bu tebliğ gereği bankaların ticari kredi kullandırımında alabilecekleri ücretler sınırlandırıldı.

Merkez Bankası'ndan kredi kararı! Resmi Gazete'de yayınlandı, tüm bankalar uymak zorunda!

Türkiye’de bankaların kredi kullandırdıkları müşterilerden kredi faizinin yanında almış oldukları bazı ek ödemelere dair Merkez Bankası tarafından sınırlandırma getirildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Merkez Bankası tarafından “Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” yayınlandı.

KREDİLERDEN ALINAN ÜCRETLERE SINIRLAMA GETİRİLDİ!

Merkez Bankası’nın yayınladığı bu tebliğ ile beraber bankalar ticari kredi kullandırdıklarında kredi tahsis ücretine sınırlama getirildi. Kredi tahsis ücretleri ilk limit tahsisinde tahsis edilen kredi limitinin yüzde 0,25’ini geçemeyecek. Limit yenilemelerinde ise yenilenen limitin yüzde 0,125’ini geçecek şekilde kredi tahsis ücreti alınamayacak. Eğer limit artırımı yapılırsa ilave limitin üzerinden yeni bir kredi tahsis ücreti alınabilecek. Krediler için müşterilerden limit tahsis veya yenileme talebi gelmedikçe bankalar kredi tahsis ücreti alamayacaklar.

Kredi kullandırım ücreti ile alakalı olarak da yeni bir karar alındı. Sadece nakdi kredilerden alınabilen kredi kullandırım ücreti kullandırılan rotatif olmayan kredinin yüzde 1,10’unu geçemeyecek. Rotatif kredilerde ise kredi kullandırım ücreti kullanılan kredinin yüzde 1’ini geçemeyecek.

Merkez Bankası'ndan kredi kararı! Resmi Gazete'de yayınlandı, tüm bankalar uymak zorunda!

MERKEZ BANKASI YÜKSEK KREDİ MALİYETLERİNE MÜDAHALE ETTİ!

Merkez Bankası tarafından yapılan bu müdahaleler bankaların ticari kredilerden yüksek maliyet talep etmelerini engellemek için devreye sokuldu. Bir süre önce bankaların ticari kredi faizlerine sınırlama getirilmişti. Belirtilen faiz sınırının üzerinde bir faiz ile ticari kredi kullandıran bankalara menkul kıymet tesis etme zorunluluğu uygulamasına geçilmişti. Bankalar ticari kredilerde faiz indirimleri yaparken bu sefer de aradaki farklı ek ücretlerle kapatma yoluna gittiler. Merkez Bankası da yayınlanan bu son tebliğ ile ticari kredilerden alınabilecek ücretlere sınırlama getirmiş oldu. Bankalar bu standart oranları aşacak şekilde müşterilerden kredi kullandırımında ücret talep edemeyecekler.