Merkez Bankası'ndan yeni faiz ve döviz kararı!

Merkez Bankası tarafından yeni bir faiz kararı alındığı bildirildi. Bankalar yabancı para zorunlu karşılık yükümlülüğünün üzerinde Merkez Bankası’na döviz park ederseler yüzde 4,5 oranında faiz alacaklar.

Merkez Bankası'ndan yeni faiz ve döviz kararı!

Merkez Bankası son dönemlerde bankalar üzerinden oldukça kapsamlı uygulamalara gidiyor. Liralaşma stratejisi kapsamında yapılan uygulamalar ile finansal istikrar hedefleniyor. Bu kapsamda döviz konusunda da ek kararlarla Merkez Bankası elindeki döviz varlığını bankalar aracılığı arttırma yolunu tercih edebiliyor. Bu konuda merkez Bankası tarafından yeni bir karar alındı.

BANKALARA YÜZDE 4,5 DÖVİZ FAİZİ

Merkez Bankası tarafından bankalara zorunlu karşılık yükümlülükleri dışında yurt içinde tutacakları yabancı para cinsinden hesaplara yüzde 4,5 oranında faiz ödemesi yapılacak. Bankalar yurt dışında tuttukları dövizler için yüzde 4,3 oranında Libor faizi alıyordular. Bankalar tarafından Merkez Bankası’na bir talepte bulunulduğu iddia edildi. Bu talep üzerine bir çalışma yapan Merkez Bankası’nın yurt dışında tutulan dövizlerin yurt içine getirilmesi durumunda bankalara yüzde 4,5 oranında faiz vereceği bildirildi.

TÜRKİYE'YE DÖVİZ GİRİŞİ ARTACAK

Merkez Bankası’nın bankaların yurt dışından yurt içine getirdikleri döviz için ödeyeceği yüzde 4,5 faizin bankalara Türk lirası cinsinden ödeneceği belirtildi. Bu uygulamanın hem Merkez Bankası’nın liralaşma stratejisini desteklemesi hem de banka bilançolarını pozitif etkilemesi bekleniyor. Bu şekilde yurt dışından Türkiye’ye döviz girişi de artmış olacak.

DÖVİZLER MERKEZ BANKASI'NDA TUTULACAK

Bankacılık kaynaklarından verilen bilgilere göre bankalar yurt dışındaki dövizleri Türkiye’ye getirmeleri durumunda yurt içinden döviz toplamak gibi bir durumla karşı karşıya kalmayacaklar. Yurt dışında muhabir bankalarda bulunan fazla döviz Merkez Bankası’nda tutularak bankalar ekstradan bir kazanç elde edecekler. Bankaların zorunlu karşılık yükümlülükleri çıkarıldıktan sonra bu dövizler için Merkez Bankası faiz hesaplaması yaparak ödeme gerçekleştirecek.

 

SONRAKİ HABER