Merkez Bankası'nın faiz indirimi kredi faizlerine nasıl yansıdı? İhtiyaç, konut, taşıt kredisi için en düşük faiz uygulayan bankalar!

Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimi bankaların kredi faizlerine nasıl yansıdı. Bankalar ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri için aylık ne kadar faiz uyguluyorlar? İşte kredi faizlerinde son durum...

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kredi faizlerine nasıl yansıdı?

Merkez Bankası tarafından dün şok bir faiz indirimi kararı alındı. Buna göre politika faizi yüzde 14’ten yüzde 13’e düşürüldü. Yapılan faiz indirimi ise vatandaşların kredi faizlerinde de indirim olacak mı sorusunu sordurmaya başladı. Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında kredi faizlerinde de indirim oldu mu? Bankalar nasıl bir kredi politikası uyguluyorlar? Bankaların güncel kredi faizleri ne kadar? Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faizlerinde son durum ne?

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ İNDİRİMİ KREDİ FAİZLERİNE YANSIR MI?

Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması ilk olarak kredi faizlerinde bir indirim beklentisi oluşturdu. Ancak bu beklentinin bankacılık piyasasında pek bir karşılığı olmadı. Bankaların çoğunluğu kredi faizlerini değiştirmediler. Esasında politika faizinin de kredi faizi ile bir bağlantısı bulunmuyor. Bankalar yüksek maliyetle elde ettikleri kaynakları düşük maliyetlerle müşterilere dağıtamayacakları için kredi faizlerindeki yüksek seyir devam edecek.

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM!

İhtiyaç kredisi kullanılabilecek bankalar denildiğinde son günlerde akla ilk olarak kamu bankaları geliyor. Ziraat Bankası aylık yüzde 1,79 faizle, Halkbank aylık yüzde 1,89 faizle ve Vakıfbank da aylık yüzde 1,91 faizle ihtiyaç kredisi veriyor. Özel bankaların kredi faizleri ise ortalama olarak bu oranların çok üzerinde oluyor. QNB Finansbank aylık yüzde 1,95 faizle verdiği ihtiyça kredisi ile en avantajlı özel banka olurken İş Bankası aylık yüzde 2,05 faizle, Akbank aylık 2,23 faizle ihtiyaç kredisi veriyorlar. Aylık yüzde 3’ün üzerine çıkan faiz oranları ile ihtiyaç kredisi veren özel bankalar bulunuyor.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM!

Konut kredisinde de kamu bankalarının çok büyük bir ağırlığı bulunuyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aylık yüzde 1,29 faizle konut kredisi veriyorlar. Bu bankalardan belirli şartlarda aylık yüzde 1,20 oranlı faizle konut kredisi kullanmak da mümkün oluyor. Özel bankaların konut kredisi faizlerinde durumları hiç de parlak değil. İş Bankası aylık yüzde 2,05 faizle, Akbank da aylık yüzde 2,08 faizle konut kredisi veriyor. Diğer bankalardan konut kredisi kullanmanın ise herhangi bir şekilde avantajı kalmadı.

TAŞIT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM!

Taşıt kredisi çekmek için kamu bankalarını tercih edenler bu krediyi aylık yüzde 1,59 faizle çekebiliyorlar. 48 aya kadar vade ile verilen taşıt kredilerinde şu anda maliyet avantajları Halkbank ve Ziraat Bankası’nda bulunuyor. Özel bankalar taşıt kredisinde yine kamu bankalarının gerisinde kaldılar. İş Bankası ve Akbank aylık 2,05 faizle taşıt kredisi vererek en düşük maliyetli taşıt kredisi imkanını müşterilerine sağlayan özel bankalar oluyorlar.