Merkez Bankası'nın faiz indirimini bilmişti! Necmettin Batırel Eylül ayında dolar kuru ne olur açıkladı, 3 TL birden düşecek

Daha öncede 21 Aralık tarihinde yapılan dolar kuru operasyonunu bilen ve dolar paraşütsüz düşecek tahmini tutan Necmettin Batırel yeni tahmini ile gündemi salladı. Eylül ayında 1 dolar kaç TL olur, olacak?

Necmettin Batırel Eylül ayında dolar kuru ne olur açıkladı, 3 TL birden düşecek

18 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilen Merkez Bankası PKK toplantısı ile sürpriz bir karara imza atılmıştı. Toplantı öncesinde bazı ekonomistler Merkez Bankası tarafından yükselen dolar kuru nedeniyle sürpriz bir faiz artırımı kararına imza atılabileceği iddialarına yer vermişti. Böylelikle dolar kurunda düşüş yaşanabileceği söylenmişti. 

Toplantı öncesinde yapılan tüm beklenti anketlerinde ise Merkez Bankası'nın politika faiz oranını yüzde 14 seviyesinde sabit tutacağı ve toplantıyı pas tutacağı yönünde olmuştu. Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel ise Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılması gerektiğini belirterek tüm ekonomistlerin tersinde bir yorumda bulunmuştu. 

EKONOMİST NECMETTİN BATIREL AÇIKLADI: MERKEZ BANKASI NEDEN FAİZ İNDİRDİ?

Yüzde 14 olan politika faiz oranı alınan sürpriz faiz kararı ile Necmettin Batırel'in de açıkladığı gibi 100 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Yapılan faiz indirimi ile TCMB politika faiz oranı yüzde 13 seviyesine düşürülmüştü. 

Merkez Bankası'nın faiz indirimini bilmişti! Necmettin Batırel Eylül ayında dolar kuru ne olur açıkladı, 3 TL birden düşecek

Merkez Bankası'nın neden faiz indirdiği konusunda açıklama yapan Batırel "Faiz indiriminin tek bir açıklaması var. Eylül ayında yurt dışından çok büyük fon girişi gerçekleşecek. Merkez Bankası bunu çok iyi biliyor. Bunun sonucunda kurlarda sert gerileme yaşanacağı için önden böyle karar alındı. Böyle bir hareketin yaşanacağını uzun süreden beri yazıyorum, nitekim bu faiz indirimi ile doğrulanmış oldu" diyerek faiz indiriminin nedeni olarak fon girişini gösterdi. 

Merkez Bankası'nın faiz indirimini bilmişti! Necmettin Batırel Eylül ayında dolar kuru ne olur açıkladı, 3 TL birden düşecek - Resim : 2

NECMETTİN BATIREL SON DOLAR TAHMİNİ! 1 DOLAR EYLÜL AYINDA KAÇ TL OLACAK?

Piyasaya yüksek miktarda fon girişi olacağını belirten Necmettin Batırel bu girişin ardından Türkiye'nin toplam rezervenin 200 milyar doları aşacağını belirterek "TL’deki kayıplar yıllık TÜFE’yi aşamayacak, dolar ilk hamlede 15 liraya düşecek. Reel sektörün finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla piyasaya can suyu veren Kredi Garanti Fonunda bakiye tutarı 500 milyar liradan 1 trilyon liraya yükseltildi…" diyerek dolar kurunun fon girişinin ardından ilk hamle ile 3 TL birden düşeceğini ve 15 lira seviyesine kadar düşeceğini iddia etti. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez. Emlak365.com tarafından Necmettin Batırel tarafından yapılan açıklamalardan derlenen haberimiz yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.