Merkez Bankası'nın Faiz Kararını Önceden Duyurdular! Şubat 2022 PPK Faiz Kararı Ne Olacak?

Merkez Bankası'nın Faiz Kararını Önceden Duyurdular! Şubat 2022 PPK Faiz Kararı Ne Olacak?
Merkez Bankası'nın Şubat 2022 faiz kararını açıklayacağı haftada beklenti anketlerinin sonuçları ardı ardına yayınlandı. Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı, faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankası'nın bir faiz kararı haftasına daha giriş yapıldı. Şubat ayına ilişkin Merkez Bankası'nın faiz kararı bu hafta açıklanacak. Bu kritik karar Türkiye ekonomisini ve piyasaları derinden etkileyecek. Faiz kararının ne olacağına dair beklentiler ise şimdiden yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı. Geçtiğimiz ay faiz kararını doğru bilen Reuters tarafından yapılan beklenti anketinin sonuçları ile bloomberg'in beklenti anketinin sonuçları kamuoyuna ilan edildi.

REUTERS POLİTİKA FAİZİNİN SABİT TUTULMASINI BEKLİYOR

Reuters'in yaptığı ankete 20 farklı kurum katılım gösterip cevap verdi. bu kurumların verdiği cevaplara göre Merkez Bankası'nın Şubat ayı faiz kararı faizlerin sabit tutulması yönünde olacak. Ankete katılım gösteren kurumlara göre yıl sonu politika faizi yüzde 14 olacak. Merkez Bankası'nın yıl sonu politika faizine dair tahminlerin en düşüğü yüzde 9 olurken en yükseği de yüzde 16 civarında olduğu belirtildi.

BLOOMBERG FAİZ DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEMİYOR

Merkez Bankası'nın Şubat 2022 faiz kararına dair beklenti anketi sonucu açıklayan bir diğer kuruluş Bloomberg oldu. Bloomberg tarfaından yapılan beklenti anketine 20 farklı kurum katılım gösterdi. Bu kurumların ortalama beklentisi ise Merkez Bankası'nın Şubat ayı için politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması şeklinde oldu. Bu ankete göre yıl sonu politika faizi beklentisinin de yüzde 14 olduğu bildirildi. Bu ankete katılan kurumlar için en düşük yıl sonu politika faizi beklentisi yüzde 9 olurken en yüksek yıl sonu politika faizi beklentiis yüzde 22 oldu.

GOLDMAN SACHS FAİZLERİN SABİT TUTULMASINI BEKLİYOR

Dünyanın önemli yatırım bankalarından Goldman Sachs da Merkez Bankası'nın Şubat 2022 faiz kararına dair beklentisini açıkladı. Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporda Merkez Bankası'nın Şubat 2022 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında herhangi bir faiz değişimi kararı alınmayacağını ve politika faizinin yüzde 14'te sabit tutulmasına devam edileceğinin beklendiği bildirildi.

Goldman Sach yaptığı son analizde Türkiye'de yüksek enflasyona rağmen Merkez Bankası'nın faiz artışı yönünde bir girişimde bulunmayacağı belirtildi. herhangi bir faiz indiriminin ise Türk lirasında kaybolan dengeyi iyic bozacağında bu yönde de adım atılmayacağı beklentisinde olduklarını Goldman Sachs açıkladı. Ayrıca mevcut para politikasının sürdürülebilir olmadığına inandıklarını ifade eden Goldman Sacsh analistleri Merkez Bankası'nın dolarizasyonda çözülmeyi sağlayacak ve rezervleri destekleyecek farklı önlemleri tercih edeceğini not düştüler.

4 AYLIK FAİZ İNDİİRMİ SÜRECİ OCAK AYINDA KESİLDİ

Merkez Bankası üst üste 4 ay boyunca faiz indirimi yaptıktan sonra Ocak 2022 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimlerini durdurdu. politika faizini yüzde 14 seviyesinde tutan Merkez Bankası kur krizine bu şekilde önlem almaya çalıştı. Dolar kurunda aksi yönde hareketler olmaması için Merkez Bankası'nın bu politikasına devam etmesi piyasa beklentisi haline geldi.

POLİTİKA FAİZİ SABİT TUTULURSA DOLAR KURU NE OLUR?

Politika faizinin sabit tutulmasına dair Merkez Bankası'nın karar alması durumunda dolar kurunun bundan nasıl etkilenebileceğine dari yorumlar merak ediliyor. Ekonomist Tunç Şatıroğlu bu konu hakkında kısa bir değerlendirme yaparak, "Merkez Bankası'nın faiz değişimi yapmayacağını tahmin ediyorum. bu şekilde açıklanan bir faiz kararı dolar kuru üzerinde pek etki etmez. Bugün durum neysa faiz kararı açıklandıktan sonra da durum aynı şekilde olur." dedi.

MERKEZ BANKASI ŞUBAT 2022 FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası'nın Şubat 2022 faiz kararının ne zaman açıklanacağı merak konusu oluyor. Şubar 2022 Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Toplantısı 17 Şubat 2022 Perşembe günü yapılacak. Aynı saat 14:00'da ise Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklanacak. Faiz kararı Merkez Bankası'nın resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek.