Merkez Bankası'nın faiz kararını yine günler öncesinden açıkladılar! Faiz, enflasyon, KKM detayları!

Merkez Bankası’nın faiz kararını günler öncesinden açıklamayı alışkanlık haline getiren Reuters gelecek hafta alınacak faiz kararını yine duyurdu. Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankası'nın faiz kararını yine günler öncesinden açıkladılar! Faiz, enflasyon, KKM detayları!

Merkez Bankası’nın faiz politikası tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Dünyada merkez bankaları faiz artırımları ile enflasyonu kontrol etmeye çalışsalar da Türkiye’de bu politikanın tam tersi uygulanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) yaptığı faiz artırımları ile enflasyonu düşürme eğilimine soktur. Türkiye’de ise enflasyonda düşüş için Aralık ayındaki baz etkisi bekleniyor.

REUTERS KASIM AYI FAİZ KARARINI AÇIKLADI!

Geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası’nın faiz kararlarını Reuters günler öncesinden duyuruyordu. Bu gelenek Kasım ayında da değişmedi. Reuters tüm açıklamaları ile bugüne kadar yanılmazken yine Merkez Bankası’nın faiz kararına dair bir duyuru yayınladı. Reuters bu faiz kararının belirlenebilmesi için 14 ayrı ekonomist ile bir beklenti anketi yaptı. Piyasalara hakim olan bu ekonomistlerin beklentilerine göre Merkez Bankası’nın Kasım ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından 150 baz puanlık faiz indirimi kararı çıkacak. Bu şekilde politika faizi yüzde 10,50’den yüzde 9’a düşürülecek.

NEGATİF REEL FAİZ REKORU KIRILACAK!

Merkez Bankası’nın Kasım ayı toplantısında 150 baz puanlık faiz indirimi yapılması durumunda negatif reel faiz rekor kıracak. Yüzde 85 enflasyonun olduğu piyasa ortamında yüzde 9 faiz verilerek negatif reel faiz yüzde -76 olacak. Türkiye şu anda negatif reel faiz veren ülkeler arasında ilk sıralarda yer alırken TL mevduatların enflasyona göre değer kaybı bir miktar daha fazlalaşmış olacak.

KKM FAİZLERİ DÜŞECEK!

Dolar kurunun belirli bir seviyede tutulması için çok büyük katkı sağlayan Kur Korumalı Mevduat hesapları için bankaların verdikleri faizler yüzde 1,5 daha düşecek. Merkez Bankası 150 baz puanlık faiz indirimi yaptığında bankalar KKM hesaplarına en fazla yüzde 12 faiz uygulayabilecekler.

Şu anda yüzde 13,50 olan KKM faizleri tüm cazibesini kaybederken bu hesaplarda bulunan mevduatlarda azalmalar başlamıştı. Dolar kurunun yükselmesine izin verilmediği için KKM’ye para yatırmak enflasyon karşısında koruyucu olma özelliğini tamamen yitirecek. Hatta KKM hesaplarında mevduatları olan vatandaşlar zarar etmeye başlayacaklar.

REUTERS ENFLASYON TAHMİNİ!

Reuters tarafından Türkiye’de enflasyon tahminlerine dair da çok ilgi çekici açıklamalar yapıldı. Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonunda enflasyon yüzde 68,08 olacaktı. Ancak Reuters’in anketinde bu oran yüzde 70,25 olarak açıklandı. Buna ek olarak Reuters’e göre cari açık kapanınca enflasyon düşecek ama bu da hükümetin planlarına göre 2025’i bulacak.

SONRAKİ HABER