Merkez Bankası'nın kredi kararı ile dolar kuru düşer mi? Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu cevap verdi!

Merkez Bankası’nın son kredi kararını yorumlayan Ekonomist Tunç Şatıroğlu dolar kuruna bu durumun etkilerini değerlendirdi. Dolar kuru için düşüş ihtimali var mı? Merkez Bankası’nın kredi kararı dolar kurunu düşürür mü?
Merkez Bankası'nın kredi kararı ile dolar kuru düşer mi? Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu cevap verdi!

Merkez Bankası’nın almış olduğu son kredi kararı ekonomi dünyasında tozu dumana kattı. Herkes bankaların bu karara karşı nasıl bir politika benimseyeceklerini beklerken dolar kuruna yansımalarını da merak etmeye başladılar. Yaşanan bu gelişmeleri ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu yorumladı.

BİREYSEL KREDİLERİ İLGİLENDİRMİYOR

Alınan kararın kapsamını yorumlayan Tunç Şatıroğlu, “Zorunlu karşılıklar sıfırlandı. Bunun sıfırlanması demek sizin daha çok krediye sahip olacağınız, daha iyi şartlarda kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu karar bireysel kredileri hiç ilgilendirmiyor. Banka daha çok kredi verecekse devlet tahvili alacak. Devlet bankalara diyor ki eğer kredi vereceksen beni de enflasyondan düşük oranlarla fonla.” dedi.

KREDİ FAİZLERİ NEDEN YÜKSEK?

Kredi faizlerinin neden yüksek olduğuna dair düşüncesini açıklayan Tunç Şatıroğlu, “Merkez Bankası faizi indirdi. Ancak inen faiz politika faizi. Kredi faizlerinin bununla alakası yok. Bankalar kredi verdiği paranın geri dönme ihtimalini değerlendiriyor. Türkiye’de birbirinden yanlış kararlar veriliyor. Enflasyonla da doğru düzgün mücadele edilmiyor. Enflasyon artarken kurlar baskılanıyor. Böyle bir piyasa ortamında banka kredi olarak verdiği paranın kendisine dönüp dönmeme riskine de hesaba katıp kredi faizini belirliyor. Bundan dolayı da faizler yüksek oluyordu.” ifadelerini kullandı.

BANKALARA BİREYSEL KREDİ VERME DENİLİYOR

Açıklamalarını sürdüren Tunç Şatıroğlu, “Bankaların ticari kredilerde yüksek faiz uygularsa devlet fonlarından daha çok satın alacak. Merkez Bankası’nın son kararı bu. Burada öncelikle bireysel müşterilere kredi verme deniliyor. Onlarla harcama yapan halk talebi öne çekip enflasyonun artmasına neden oluyor. Ticari kredilerde merkez Bankası bu kredilerin düşük maliyetle verilmesini istiyor. İşletmeler bu krediyi alarak kendilerini çevirebilsinler ve istihdam krizi çıkmasın diyorlar. Bu tüm bankaların kamu bankası olmasıdır ve gerçekleşmesi de zordur.” şeklinde konuştu.

BANKALAR KREDİ VERMİYORUM DİYEBİLİRLER

Bankaların kredi vermeme gibi bir karar alabileceklerini söyleyen Tunç Şatıroğlu, “Banka eğer yüzde 45 ile kredi satacaksa onu o oranla satar. Bir şekilde başka masraflar adı altında, başka akla gelmeyecek şekilde bu parayı alırlar. O krediyi kullanacak kişi özel bankalardan ucuza kredi kullanamazlar. Veya bankalar der ki bu geçici dönem ben de kredi vermiyorum der. Bireysel kredilere istediğim faizi uyguluyorum o yüzden ticari kredi vermiyorum der. O zaman bir kriz patlar Merkez Bankası zorunlu açıklama yapmak zorunda kalır. Bu işin kimseye faydası yok.” dedi.

DOLAR KURU NASIL ETKİLENİR?

Dolar kurunun nasıl etkileneceğini açıklayan Tunç Şatıroğlu, “Merkez Bankası’nın son kredi kararı dolar kurunu nasıl etkileyecek? Dolar kurunda bir etkisi olmaz. Dolar kuru 18 TL’yi kırmış. Merkez Bankası’nın rezervleri biraz artmış dolar kurunda kontrollü yükseliş istiyorlar. Dolar kurundaki her düşüşü bugüne kadar alım fırsatı olarak yorumladım ve bunun da arkasındayım. Eğer düşer bu alım fırsatıdır. Ancak bundan sonra KKM gibi çok farklı bir tedbir alınmadıkça öyle agresif bir düşüş olmaz. Dolar kuru yükselişini devam ettirir.” ifadelerini kullandı.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel yorumlarıdır. Yatırım kararı alırken bu yorumlarla hareket etmek size garanti kazanç vermez. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.