Milletvekilleri kendileri için EYT düzenlemesi istediler!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile alakalı olarak yasa teklifi TBMM gündemine kısa bir süre içerisinde gelecek. Bu süreçte eski milletvekillerinin kendileri için de EYT talebi olduğu bildirildi.

Milletvekilleri kendileri için EYT düzenlemesi istediler!

EYT düzenlemesi ile alakalı olarak sürenin hızlı ilerlememesi rahatsızlığa neden olurken son gelişmeler merak ediliyor. Geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bürokratları ile SGK’nın yetkilileri TBMM’de AK Parti Grup Başkanı ile Başkanvekillerini bilgilendirdiler. AK Parti grubu bu teklif ile alakalı son düzenlemeleri yaparak bu hafta içerisinde TBMM Başkanlığı’na sunacaklar. Ancak yeni taleplerle AK Parti’nin kapısını çalan bazı meslek grupları olduğu iddia ediliyor. Buna göre eski milletvekilleri de kendilerine dair bir düzenleme yapılmasını talep ettiler.

MİLLETVEKİLLERİ EYT’DE DÜZENLEME İSTEDİLER!

7 Haziran 2015 ile 1 Kasım 2015 tarihleri arasında milletvekili olarak TBMM’de hizmet veren bazı milletvekilleri bir sonraki seçimde aday gösterilmemiş ve milletvekilliği görev süreleri sadece 147 gün olmuştu. Bu milletvekillerinin emekliliklerinde büyük bir kayıp meydana geliyor. Bu kişiler emekli olduklarında emekli milletvekili haklarından yararlanamıyorlar. Milletvekillerinin emeklilik haklarından yararlanabilmek için en az 2 yıl görev yapmaları gerekiyor. Eğer bu 2 yıl süre doldurulmazsa milletvekillerine milletvekilliği kıdeminden sağlanan haklar verilmiyor.

EYT düzenlemesine son ayarı vermek üzere çalışan AK Parti grubuna eski milletvekilleri kendileri için de bir düzenleme yapılmasını ilettiler. Buna göre eski milletvekilleri 2 yıl şartının kaldırılmasını istediler. Bu düzenleme yapılırken 147 gün milletvekilliği yapan bu kişiler emekli olduklarında emekli milletvekili haklarından yararlanacaklar ve emekli maaşları da oldukça yüksek olacak.

2 YIL MİLLETVEKİLLİĞİ YAPAN EMEKLİ Mİ OLUYOR!

Milletvekillerinin emeklilik durumları oldukça tartışılan konular arasında yer alıyor ve çok sayıda mesele de yanlış biliniyor. 2 yıl milletvekilliği yapan bir milletvekili emekli olamıyor. Sadece emekli olduğunda milletvekilliğinin getirdiği imkanlardan faydalanabiliyor. Normal koşullarda sigortalılık başlangıcı hangi tarihse o tarihteki yaş, prim ve sigortalılık süresine tabi oluyorlar. Milletvekillerinin erken emekli olması söz konusu olamıyor. Emeklilik şartlarını tamamlayanlar eski milletvekili olarak emekli olabiliyor ve ona göre yüksek emekli maaşı alabiliyorlar.

SONRAKİ HABER