Milyonlar Bekliyordu, KYK Öğrenim Kredisi Borcu Olanlara Güzel Haber! Kredi Borcu Faizi Silinecek Mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı son dönemde büyük mağduriyet yaşanmasına neden olan KYK kredi borcu için çalışmasını tamamladı. KYK borçları silinecek mi, öğrenim kredisi borcu faizi iptal mi edilecek, ne zaman açıklanacak?

KYK Öğrenim Kredisi Borcu Olanlara Son Dakika Haberi!

Üniversite eğitimi döneminde KYK üzerinden öğrenim kredisi alan gençler yüksek faiz tutarları nedeni ile büyük bir mağduriyet yaşıyorlardı. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar ile seslerini duyurmaya çalışan gençlere ilk olumlu yanıt Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından verilmişti. 

Öğrenim kredisi ödeyen gençlerin ağır faiz yükü altında ezilmemesi adına hükümet düğmeye basarken konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma tamamlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından son derece titiz bir çalışma süreci ile hazırlanan KYK dosyası tamamlandı. 

KABİNE TOPLANTISI SONRASI GÖZLER KYK MÜJDESİ İÇİN ERDOĞAN'DA OLACAK! 

KYK öğrenim kredisi borcu olan gençlerin yaşadığı mağduriyet sonrasında konu hakkında ekonomi kurmaylarına talimat verildiği ve yaşanan mağduriyetin mutlaka 2022-2023 akademik yılı Güz Dönemine kadar tamamlanmasını isteği basına yansımıştı. Konu hakkında önce Gençlik ve Spor Bakanlığı ardından ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği çalışma dosyalarının tamamlandığı ilan edildi. 

Söz konusu dosyalar Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından düzenlenecek olan kabine toplantısı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Kabinede yapılacak olan sunumların ardından alınacak olan karar ulusa sesleniş konuşması ile Erdoğan tarafından açıklanacak. 

Milyonlar Bekliyordu, KYK Öğrenim Kredisi Borcu Olanlara Güzel Haber! Kredi Borcu Faizi Silinecek Mi?

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, KYK KREDİ BORCU KARARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

Kabine toplantısı ile alınan karar milyonlarca kişi tarafından beklenirken gözler kritik kabine toplantısı tarihine çevrildi. Kabine toplantısı 9 günlük bayram tatili dönüşüne denk gelen 18 Temmuz 2022 Pazartesi günü yapılacak. 

Milyonlar Bekliyordu, KYK Öğrenim Kredisi Borcu Olanlara Güzel Haber! Kredi Borcu Faizi Silinecek Mi? - Resim : 2

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI DOSYASINI HAZIRLADI: KYK KREDİ BORCU SİLİNECEK Mİ, BORÇLARA AF GELECEK Mİ?

KYK kredi borcu olan öğrenciler borçlarının silinmesini talep ederken böyle bir düzenlemenin daha önce borçlarını ödeyen kişilere haksızlık olacağı endişesi ile genel af çıkartılması beklenmiyor. Ancak KYK borçlarına yapılandırma, kredi borçlarının faizinin silinmesi, kalan tutarın ise uzun vadeli olarak taksitlendirilerek kolay bir şekilde ödenmesi gibi alternatif yöntemler üzerinde durulduğu belirtiliyor. Nihai karar 18 Temmuz 2022 günü yapılacak olan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı ulusa sesleniş konuşması ile ilan edilecek.