Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor! O tarihten 45 gün öncesi için 4 katı ceza ödeyecekler

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile belirli tarihler arasında kuralı ihlal eden sürücüler, 4 katı ceza ücreti ödeyecekler.

Araç sahipleri dikkat! 4 katı ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz

 Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren karar çıktı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kara yolları için belirlenen geçiş ücretlerini ödemeden geçtiği belirlenen araç sahiplerinden tahsil edilen idari para cezalarında düzenlemeye gitti. Yeni düzenlemede illegal olarak geçiş yapanların 4 katı ödeme yapması hükmü yer aldı.

Araç sahipleri dikkat! Süreyi geçen 4 katını öder

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Tahsilat Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Devlet Memurları Kanununda ve Bazı Kanunlar ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 5 Temmuz’da yürürlüğe girdiği, kanun ile otoyol ve köprü geçişlerinde ödeme yapılmadan gerçekleşen geçişlerle ilgili düzenleme yapıldığı anımsatıldı.

Söz konusu Tebliğ’de, paralı yollardan ödemesiz şekilde geçiş yapanlar, geçiş tarihini takip eden ilk 15 günlük süre içerisinde yalnızca geçiş ücretini ödeyecekler. 15 ile 45 gün arasında geçiş ücreti ve bu ücretin 1 katı tutarında idari para cezası alınacak. Fakat 45 günden sonra hala ödeme yapılmamışsa hem geçiş ücreti hem de geçiş ücretinin 4 katı para cezası uygulanacak.

Belirli tarihleri kapsıyor

Söz konusu uygulama, kanununun yürürlüğe giriş tarihi olan 5 Temmuz’dan 45 gün öncesini kapsayan 21 Mayıs 2022 ve sonrasında yapılan ücretli ödenmeyen geçişleri kapsıyor. Buna göre 21 Mayıs’tan 45 gün öncesi ve sonrasına kadar paralı yollarda ücret ödemeden geçiş yapanlar, geçiş ücretinin 4 katı kadar ceza ödemek durumunda kalacaklar.