Milyonlarca çalışana müjde! Asgari ücretliye işçilere piyango gibi Cumhurbaşkanı jesti iddiası 1.000 TL yılbaşı ikramiyesi kulisleri başladı

Ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşlara devletin yardım muslukları sonuna kadar açılırken sosyal yardımların yanı sıra çalışanlara ikramiye gibi yeni düzenlemelerde gündeme geldi.

Çalışanlara piyango gibi Cumhurbaşkanı jesti iddiası 1.000 TL yılbaşı ikramiyesi kulisleri başladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan enflasyon dalgalanması Türkiye'de de etkisini göstermiş, ne yazık ki enflasyonun en çok yükseldiği ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer almıştı. Enflasyonda yaşanan yükselişin etkisi ile sabit gelirli olan emekliler, asgari ücretli çalışanlar ve işçilerin alım güçleri büyük oranda erime yaşarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilere, memurlara ve çalışanlara yüksek zam sözü vermişti. 

Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceklerinin sözünü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 asgari ücret zammı için de yüksek zam beklentisi oluşmasına neden olmuştu. Son dönemde patron sendikalarından yapılan açıklamalarda rekor zam beklentilerine set çekilirken hükümetin asgari ücrete alternatif düzenlemeler üzerinde çalıştıkları iddia edilmişti. 

ASGARİ ÜCRETLİLERE, İŞÇİLERE YILBAŞI İKRAMİYESİ MÜJDESİ Mİ GELİYOR?

Hükümetin son dönemde aldığı kararlar ve devreye soktuğu destek paketleri sonrasında AK Parti'nin yeniden oy oranında artış yaşandığı iddiaları gündeme gelmişti. Özellikle de EYT yasası ile 1999 öncesi ilk işe girişi olan kişilere ek şart getirilmeden erken emeklilik hakkı verilmesi durumunda oy oranlarının daha da artacağı iddiaları gündeme gelirken bir iddia de yılbaşı ikramiyesi olarak gündeme taşındı. 

Milyonlarca çalışana müjde! Asgari ücretliye işçilere piyango gibi Cumhurbaşkanı jesti iddiası 1.000 TL yılbaşı ikramiyesi kulisleri başladı

Asgari ücrete yapılacak olan zam oranı için yüzde 38 rakamı telaffuz edilirken patronların talepleri ile Ocak ayında rekor zam yerine makul bir zam ve Temmuz ayında ikinci kez yapılacak olan enflasyon zammı formülü masaya geldi. Bu formül ile daha kontrollü bir artış hedeflenirken yüksek zam beklentisi içerisine giren çalışanlara bir defalık yılbaşı ikramiyesi ödemesi gündeme taşındı. 

 Asgari ücretli çalışanlar ve milyonlarca işçi için yeni umut ışığı olan ek ödeme ile yılbaşı ikramiyesi olarak 1000 TL ödeme yapılması gündeme taşınırken böylelikle beklentilerin altında kalan maaş zammı için Cumhurbaşkanı jesti ile gönüller alınmış olacak. 2023 asgari ücret maaşı için 8 bin 500 TL rakamı gündemde yer alırken bu rakamın 7 bin 500 TL olarak ilan edileceği, bu rakama ilave olarak Aralık ayı sonunda ya da Ocak ayı başında bin liralık ikramiye ödemesi yapılabileceği gündeme getirildi. 

SONRAKİ HABER