Milyonlarca kredi kartı sahibine uyarı! Hemen kontrol edin, hesabınızdan para çekilmiş olabilir!

Kredi kartları artık herkesin cebine girdi. Neredeyse zorunlu olarak kullanılmaya başlanan kredi kartlarından bazı dönemlerde habersiz para çekilebiliyor. Dikkatli olmayan müşteriler bankalara haksız şekilde ödeme yapmak zorunda kalıyorlar.

Milyonlarca kredi kartı sahibine uyarı! Hemen kontrol edin, hesabınızdan para çekilmiş olabilir!

Kredi kartları insanların hayatlarının vazgeçilmezi haline geldi. Harcamalarını kredi kartlarından yapan milyonlarca vatandaş için bu kartlar olmazsa olmaz hale geldi. Ancak kredi kartı kullanımında çok dikkatli olunması gerekiyor. Kredi kartı sahibinin haberi dahi olmadan bankalar kredi kartından para çekebiliyorlar. Bunun için ise kredi kartı hareketlerinin sıkı bir şekilde takip edilmesi şart. Aksi halde vatandaşlar haberleri olmadan ödememeleri gereken tutarları ödemek zorunda kalıyorlar.

KREDİ KARTINIZI İNCELEYİN

Finans Analisti olarak tanınan İslam Memiş bu sefer kredi kartı kullanan vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu. Bankaların kredi kartlarından direkt para çekebileceklerini söyleyen İslam Memiş, “Yıl sonu yaklaşmaya başladı. Bu süreçte bir de kredi kartı meselesinde biraz uyanık olmak gerekiyor. Bankalar kredi kartlarından yıllık hesap işletim ücreti kesiyorlar. Bu ücret kredi kartı sahibinin onayı olmadan da çekilebiliyor. Bunu kontrol etmek gerekiyor. Ayrıca bir de otomatik talimat verilmiş ama unuttuğunuz ödemeleriniz olabilir. Kontrol ederek onları da iptal etmeniz gerekir.” dedi.

PARANIZI GERİ İSTEYEBİLİRSİNİZ

Hesap kesim ücreti konusunda önce vatandaşın kendisini koruması gerektiğini söyleyen İslam Memiş, “Hesap kesim ücretleri kredi kartı hesabınızdan otomatik olarak kesilebilir. Bu konuda incelemenizi kendinizin yapması gerekir. Önce vatandaş kendisini koruyacak. İnceleyecek, bakacak ve kredi kartından haksız bir ödeme kesilmiş mi bakacak. Eğer bir haksız kesinti olduğuna inanıyorsanız hemen bankanızı uyaracaksınız ve kesilen paranın iadesini isteyeceksiniz. Banka bu talebinize zorluk çıkarabilir ama eğer haklıysanız tüketici hakem heyeti yolu açık. Onu kullanarak paranızı geri alacaksınız. Yeterki haklı olun, paranızı bankalar geri vermek zorunda.” ifadelerini kullandı.

PUANLARINIZI KAYBETMEYİN

Kredi kartlarında biriken puanlar ile alakalı olarak da bir ikaz yapan İslam Memiş, “Çoğu kredi kartında alışveriş yaptıkça puan biriktiren bir sistem uygulanıyor. Bu puanlar toplandığında belirli bir tutardaki harcamanızı bedavaya getirebiliyorsunuz. O puanları kontrol etmeniz gerekir. Belki bankanız 31 Aralık’ta puanları sıfırlıyor. O zaman biriken tüm puanları kaybedersiniz. Bazı puanlar da süreli olarak veriliyor. 2 ay içinde kullanmalısın deniyor. Bunlara dikkat edilmeli. Puanlarınızın kaybolmasına izin vermeyin o sizin hakkınız.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER