Motorin fiyatı yerinde duramıyor! 95 kuruşluk zammın ardından motorine bir zam daha geldi!

Akaryakıt fiyatlarında Brent petrol fiyatının etkileri görülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün 95 kuruşluk zamla karşılaşan motorin fiyatına bu geceden itibaren bir zam daha gelmesi bekleniyor. Motorin litre fiyatı bazı illerde 27 TL sınırını aştı.

Motorin fiyatı yerinde duramıyor! 95 kuruşluk zammın ardından motorine bir zam daha geldi!

Mart 2020 sonrası Covid-19 salgınının etkileri dünya genelinde görüldü ve ekonomik anlamda salgının etkileri ile darboğaz yaşandı. Üretim maliyetlerinin artması gibi birçok faktörün bir araya gelmesiyle yükselen küresel enflasyon karşısında fiyatlar da hızla artış gösterdi.

Bu süreçte Türkiye’de akaryakıt fiyatları çok hızlı bir artışla karşılaşırken, 2022 yılında Brent petrol fiyatının özellikle de Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa bağlı olarak yükselmesi ile akaryakıt fiyatlarında sert artışlar gerçekleşti. Önceki gün litre fiyatına 95 kuruş zam uygulanan motorine bu geceden itibaren bir zam daha gelmesi bekleniyor. Güncel akaryakıt fiyatları ne kadar oldu? İşte detaylar…

PETROL FİYATINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER NELER OLDU?

Petrol fiyatları dün zirve seviyesine tırmandı ve ardından hafif geri çekilmeler yaşadı. Ancak bu geri çekilmelere rağmen petrol fiyatları haftayı kazançlarla kapatmaya hazırlanıyor. Brent petrol varil fiyatı geçtiğimiz hafta her ne kadar 92 dolar bandına kadar çekilmiş olsa da OPEC açıklamaları ve ABD’den gelen veriler ile fiyat yeniden 100 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve Brent petrol varil fiyatı 100 dolar sınırını bir destek noktası haline getirdi.

ABD stok verileri ile OPEC üyelerinden gelen “arzı kısma ihtimaline” yönelik açıklamalar, petrol fiyatlarındaki artışın temel etkenleri arasında gösterilirken, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar da petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

BRENT PETROL 102 DOLARI GÖRDÜ

Motorin fiyatı yerinde duramıyor! 95 kuruşluk zammın ardından motorine bir zam daha geldi!

Dün ABD ekonomisinin %0,6 oranda daraldığını gösteren veri, bir önceki %0,9’a kıyasla daha yumuşak bir tablo ortaya koyduğu için resesyon endişelerini azalttı. Ancak petrol fiyatları haftalık kazanç yolunda ilerlemeye devam ediyor. Brent petrol varil fiyatı dün 102 dolar ile haftanın zirvesini görmüştü. Yaşanan gelişmelerle birlikte yurtiçinde motorin fiyatlarına da bir zam daha geldi.

MOTORİNE BİR ZAM DAHA GELDİ

Brent petrol ve dolar kurundaki dalgalanmalar pompa fiyatlarına yansımaya devam ederken, dün motorin litre fiyatına gelen 95 kuruşluk zammın ardından bu geceden itibaren geçerli olmak üzere motorin litre fiyatına 87 kuruşluk daha zam geldi. Böylece İstanbul’da motorin litre fiyatı 26,91 TL’ye kadar, İzmir ortalamasında ise 27 TL’ye kadar yükseldi.