Nefesler Tutuldu, Karar Bekleniyor! FED Faiz Kararı Ne Zaman, Hangi Gün, Saat Kaçta Açıklanacak?

Küresel piyasalarda FED faiz kararının tedirginliği yaşanıyor. FED faiz kararı ne zaman belli olacak? FED faiz kararı ne olacak? FED ne kadar faiz artırımı yapacak? FED faiz kararı hangi gün saat kaçta açıklanacak?

Nefesler Tutuldu, Karar Bekleniyor! FED Faiz Kararı Ne Zaman, Hangi Gün, Saat Kaçta Açıklanacak?

Küresel piyasalar çok büyük bir heyecanla Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından Temmuz 2022 toplantılarını ve alınacak olan faiz kararının açıklanmasını bekliyor. Buna göre fiyatlamalar yapıldığı gözlemlenirken FED Temmuz 2022 faiz kararının açıklanmasının ardından gerçek fiyatlamaların ortaya çıkabileceği bildiriliyor. Peki FED Temmuz 2022 faiz kararı ne zaman, hangi gün ve saat kaçta açıklanacak?

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

FED tarafından daha önce duyurulan toplantı takvimine göre FED Temmuz ayı toplantıları 26 Temmuz 2022 Salı ve 27 Temmuz 2022 Çarşamba günlerinde yapılacak. FED toplantılarının ikinci günü olan 27 Temmuz aynı zamanda FED faiz kararının açıklanacağı gün olacak. Her ay olduğu gibi FED faiz kararı yine Türkiye saati ile 21:00'da belli olacak. Saat 22:00'da ise FED Başkanı Jerome Powell toplantıda alınan kararları ve ekonomik görünümü yapacağı açıklama ile kamuoyuna duyuracak. 

FED NE KADAR FAİZ ARTIRIMI YAPAR?

FED tarafından Temmuz 2022 toplantısında alınacak faiz kararının ne olacağı da merak ediliyor. ABD'de yüksek enflasyona karşı FED faiz silahıyla mücadele ediyor. FED yetkilileri tarafından yapılacak açıklamada ise enflasyona karşı faizin kullanılacağının devam edeceği defalarca deklare edildi. Piyasa beklentileri FED'in Temmuz 2022 toplantısında 0,75 baz puanlık faiz artırımı yapması yönünde oluştu. Ancak az sayıda finans uzmanına göre ise FED faiz artırımı konusunda bir sürprize imza atabilir. Bu doğrultuda FED'in masasında 100 baz puanlık faiz artımı seçeneğinin de bir opsiyon olarak yer aldığı belirtildi.

FED FAİZ ARTIRIMI ALTIN VE DOLAR PİYASASINI NASIL ETKİLER?

FED'in faiz artırımı yapmasının piyasaları ne şekilde etkileyeceği de merak ediliyor. Bunun için FED'in ne kadar faiz artırımı yapacağının belli olması gerekiyor. FED eğer sürpriz yapmaz ve 75 baz puanlık faiz artırımı yaparsa piyasalarda önemli bir fiyatlama değişikliği olması beklenmiyor. Piyasalar FED'in 75 baz puanlık faiz artırımını fiyatladılar. Ancak FED 100 baz puanlık faiz artırımı yaparsa o zaman dolar kuru yükselir ve altın fiyatlarında da bir miktar düşüş meydana gelebilir.