Nureddin Nebati EYT açıklaması yaptı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati katıldığı televizyon programında EYT ile alakalı olarak açıklamalarda bulundu. EYT’nin bütçeye yük olacağını söyleyen Bakan Nebati bu yükün karşılanabilmesi için hazırlık yapıldığını belirtti.

Nureddin Nebati EYT açıklaması yaptı!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş EYT ile emekli olabilmek için gün saymaya devam ederken yetkili isimlerin EYT’ye dair açıklamaları da sürüyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı bir televizyon programında EYT hakkında bir açıklama yaptı. EYT’nin bütçeye yük olacağını söyleyen Bakan Nebati bunun hazırlığının yapıldığını belirtti.

EYT BÜTÇEYE YÜK OLACAK!

EYT’nin bütçe tarafını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati, “EYT bütçeye önemli bir yük olacaktır. Bu yükün karşılanabilmesi için iyi bir hesaplama yapmak ve buna dair planlama içerisinde olmanız gerekiyordu. Aksi durumda bütçeye yükten öte baskı da oluşturabilir. 5 milyon EYT’liden bahsediyoruz. Bunların yüzde 40’ı bu yıl emekli olacaklar. Kanun çıktıktan sonra yıl sonuna kadar 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olacaklar. Bunun bütçeye yansıması olacak. Bunu rakam olarak şimdi ifade etmeyeyim ama çok iyi bir yük bindirileceğini bilin. Lakin bizim bir endişemiz yok. Biz yeni yıla girerken bütçemizde bu kaynağı oluşturmuştuk. Bunun için de çok rahatız.” dedi.

KIDEM TAZMİNATI DESTEĞİ VERİLECEK!

EYT ile ilişkili olarak işverenlere kıdem tazminatı desteği verileceğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “EYT sadece devlet için bir maliyet yaratmıyor. İşverenlerin EYT ile emekliliğe ayrılacak çalışanlarına ödeyecekleri kıdem tazminatları da bir mali yük olacaktı onlar adına. Biz devlet olarak buna da destek sağlıyoruz. Onun da hazırlığı yapıldı. İşveren kıdem tazminatı ödemek için kredi kullanabilecek. Biz bu krediyi direk kıdem tazminatı alacak çalışanın hesabına aktaracağız. İşveren kıdem tazminatı ödemesinden kurtulup düşük tutarlı taksitlerle bu parayı devlete geri ödeyecek.” ifadelerini kullandı.

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?

EYT düzenlemesinin yasalaşma sürecinin akıbeti oldukça merak ediliyor. Çalışma Bakanlığı bu düzenlemenin tüm çalışmalarını tamamlayarak TBMM’de AK Parti grubuna çlışmayı gönderdi. AK Parti grubu EYT ile alakalı kanun teklifine son halini veriyor. 1-2 hafta içerisinde de teklifin TBMM Başkanlığına sunulması bekleniyor. Ardından Şubat ayı içerisinde EYT yasası çıkacak ve emeklilik başvuruları alınmaya başlanacak. Mart ayından itibaren ise emekli olan ilk EYT’liler maaşlarını almaya başlayacaklar.

SONRAKİ HABER