Nureddin Nebati yeni yatırım modelini açıkladı! Altına dayalı sertifika ihracı başladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yeni bir tasarruf modelinin resmen başladığını duyurdu. Türk lirasına destek verecek bu uygulama ile Borsa İstanbul’da halka arz yoluyla altına dayalı sertifika ihracı yapılacak.

Nureddin Nebati yeni yatırım modelini açıkladı! Altına dayalı sertifika ihracı başladı!

Türkiye’de tasarruf modelleri çeşitlenmeye devam ediyor. Yüksek enflasyon karşısında özellikle Türk lirası varlıkların korunabilmesi oldukça güçleşti. Buna karşın farklı alternatif yollar yatırımcılara sunulmaya başlandı. Bunlardan en yenisini Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı. Yatırımcıların artık altına dayalı Darphane Sertifikası’na yatırım yapabilecekler.

ALTINA DAYALI SERTİFİKA İHRACI BAŞLADI

Yeni yatırım modelini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz vatandaşlarımıza yeni bir tasarruf aracı sunuyor. Darphanemiz bugünden itibaren Borsa İstanbul’da halka arz yoluyla altına dayalı sertifika ihraç etmeye başlıyor. Bu yolla yapılacak olan yatırımlar Türk lirasına da destek olacak.” dedi.

İSTEYENLER ALTINLARINI FİZİKİ OLARAK DA ALABİLECEKLER

Darphane Sertifikası’na yatırım yapmanın ayrıntılarını da açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Uygulamaya soktuğumuz bu yeni yatırım modeli ile vatandaşlarımız önemli bir tasarruf aracına daha kavuştular. Darphane Sertifikası’na yatırım yapacak olan vatandaşlarımız eğer isterlerse altınlarını fiziki olarak da teslim alıp saklayabilecekler. Bu konuda geniş bir seçenek alanı oluşturuldu.” ifadelerini kullandı.

HAZİNE'NİN ALTIN REZERVLERİ İLE ÜRETİCİLER VE İHRACATÇILAR FONLANACAK

Yeni yatırım modeline dair bir değerlendirme yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Yeni yatırım modeli ile vatandaşlarımızın yatırım seçenekleri biraz daha genişlemiş oldu. Bu sistemde Hazine’nin altın rezervleri üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı yeni yatırımlar için fonlanmasını sağlayacak. Bu yeni model bununla da kalmayacak Türk lirasının değerinin korunmasında da çok önemli bir katkı sunacak. Borsa İstanbul Pay Piyasası Emtia Pazarı’nda bugünden itibaren doğrudan işlem yapılabilecek. Bu yeni yatırım modelimizin ülkemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER