Nureddin Nebati'den enflasyon ve dolar kuru açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dolar kuru ile enflasyon ile alakalı olarak açıklamalarda bulundu. Enflasyonda düşüş beklediklerini söyleyen Bakan Nureddin Nebati döviz kurlarındaki oynaklığın daha da azalacağını belirtti.

Nureddin Nebati'den enflasyon ve dolar kuru açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Özellikle enflasyon konusunda geniş bir açıklama yapan Bakan Nureddin Nebati yakın bir zaman içerisinde enflasyonda düşüşlerin başlayacağını belirtti.

ENFLASYON KÜRESEL ETKİLERLE YÜKSELDİ!

Salgın döneminde zorlaşan küresel koşullara rağmen Türk ekonomisinin güçlü bir duruş sergilediğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “2022’de Rusya – Ukrayna savaşı tüm dünyayı zorladı. Artan enerji maliyetleri ve yükselen emtia fiyatlarına rağmen Türkiye ekonomisini yolundan geri dönmedi. Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde dengeli ve istikrarlı bir büyüme eğilimini devam ettiriyoruz. İhracat ve turizm alanlarında çok olumlu gelişmeler meydana geldi. Bu süreçte küresel etiklerle enflasyon da yukarı yönlü hareket etti.” dedi.

ENFLASYONDA YAKIN ZAMANDA DÜŞÜŞ OLACAK

Enflasyona dair değerlendirme yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyonla mücadele için çok sayıda ülke politika faizini arttırmayı tercih ettiler. Ancak bu tercihleri resesyon endişelerini körüklemiştir. Uluslararası kuruluşlar da bu ülkelere faiz artırmamaları konusunda uyarılar yapıyorlar. Dünya değişirken sizin de yeni şeyler söylemeniz lazım. Bizler de ülkemizde fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım gücünü artırmak için adımlar atıyoruz. Enflasyondaki tedrici düşüş yakın zamanda gerçekleşecektir.” ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASININ DOLAR KARŞISINDA REEL DEĞERİ ARTTI!

Döviz kurlarındaki oynaklığa da dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “KKM’yi değerlendirirken sadece bütçeye getirdiği yük ile yorumlamamak gerekiyor. KKM katkısıyla döviz tevdiat hesaplarında yüzde 20 oranında azalma olmuştur. TL mevduatın ise ortalama vadesi 2 kat artmıştır. ABD dolarının tarihi yükselişler kaydettiği bir dönemde Türk lirasının reel değeri dolar karşısında artmıştır. Buna bağlı olarak döviz kurlarındaki oynaklık da azalmıştır. Bu oynaklık ilerleyen dönemlerde daha da azalacaktır.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER