Nureddin Nebati'den gelir vergisi istisnası açıklaması! Kimlerden gelir vergisi alınmayacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati gelir vergisi istisnası hakkında açıklama yaptı. Kimlere gelir vergisi istisnası getiriliyor? Kimlerden gelir vergisi alınmayacak?

Nureddin Nebati'den gelir vergisi istisnası açıklaması! Kimlerden gelir vergisi alınmayacak?

Türkiye’de çok önemli ekonomik düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuda çok sayıda düzenleme üzerinde çalışma sürdürmeye devam ediyor. Bu çalışmalardan kamuoyuna son yansıyan ise gelir vergisi istisnası oldu. Gelir vergisi istisnası çalışmasına dair yapılacak düzenleme hakkında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu imkandan kimlerin faydalanacağını da açıkladı.

GELİR VERGİSİ İSTİSNASI DÜZENLEMESİ GELİYOR!

Bugün gerçekleştirilen Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı. Müteahhitler bu toplantıda yurt dışına çalıştırmak için götürdükleri Türk işçilerden yapılan gelir vergisi kesintisinin karışıklığa neden olduğunu belirterek Hazine ve Maliye Bakanlığı ile irtibatlı olduklarını ve düzenleme yapılması için çalışmaların sürdüğünü açıklamışlardı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise konuya dair yeni bir açıklama yaptı.

NUREDDİN NEBATİ AÇIKLAMA YAPTI!

Gelir vergisi istisnasına dair konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Geçtiğimiz aylarda bir düzenlemeyi Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak gündeme almış ve üzerinde çalışmaya başlamıştık. Yurt dışında çalışan işçilerimize gelir vergisi istisnası sağlayacak bu düzenleme için çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bu çalışmayı hızlandırıyoruz. Bu şekilde yurt dışında çalışan Türk işçiler gelir vergisinde istisna olacaklar.” dedi.

KİMLER YARARLANACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamaya göre gelir vergisi istisnası düzenlemesi sadece yurt dışında çalışan Türk işçileri kapsayacak. Türk işçiler çalıştıkları ülkenin mevzuatına göre vergilendiriliyorlar. İkinci bir vergilendirme yapılması hem işçileri hem de şirketleri zor durumda bırakıyor. Ayrıca Türkiye’deki tüm çalışanlar asgari ücret miktarına kadar olan kısım için gelir vergisinden istisna tutuluyorlar.