Nureddin Nebati'den maaş zamları açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün yapılan 2022 Yılı Değerlendirmesi 2023 Yılı Hedefleri Programı’nda konuşarak ekonomiye ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Nureddin Nebati'den maaş zamları açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi açıklamaları ile çok önemli bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Bakan Nureddin Nebati 2023 yılında enflasyonun düşeceğini söylerken kişi başına düşen gelirin 2023 yılında 12 bin doların üzerine çıkmasının hedeflendiğini belirtti.

BAŞARI HİKAYESİ YAZILDI

Türkiye Ekonomi Modeli’nin kırılma noktası olduğunu söyleyen Bakan Nureddin Nebati, “Yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı ön plana aldığımız bir ekonomi modelini hayata geçirdik. Bu model ile bir başarı hikayesi yazdık. Küresel enflasyonun tarihi seviyelere yükseldiği, taşımacılık maliyetlerinin hızla arttığı bir dönemde 2022 yılında makroekonomik göstergelerin tamamına yakınında başarı elde ettik.” dedi.

Döviz sorununu büyük ölçüde çözdüklerini belirten Bakan Nureddin Nebati, “2022 yılında Türk lirası tasarrufları arttırmak ve finansal istikrarı güçlendirmek için Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesabı gibi çok sayıda adımı devreye soktuk. Kısa bir sürede döviz tevdiat hesaplarında Cumhuriyet tarihinin en yüksek düşüşünü sağladık. Döviz kurlarında istikrar sağlanırken finansal istikrarı da sağlamlaştırdık. Bunun neticesinde TL’nin reel değeri artmıştır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dengeli ve sürdürülebilir şekilde büyüdüğünün altını çizen Bakan Nureddin Nebati, “TL cinsi tasarrufları çeşitlendirerek, yatırım ortamını iyileştirerek, selektif kredi sağlayarak sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme yakaladık. Makine ve teçhizat yatırımlarında kesintisiz büyüme süreci 12 çeyreğe çıktı. 2022 yılında tüm olumsuz küresel etkilere rağmen 254,2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşılmıştır.” şeklinde konuştu.

KİŞİ BAŞI GELİR 12 BİN DOLARI AŞACAK HEDEFİ

Kişi başı gelir hakkında da konuşan Bakan Nureddin Nebati, “2022 yılında kişi başı gelirimizin 10 bin dolar seviyesini aşacağını tahmin ediyoruz. Bu rakam Orta Vadeli Program’da açıkladığımız hedefin üzerindedir. 2023 yılında da kişi başı gelirimiz 12 bin doların üzerine çıkacaktır. Ülkemizi üretim ile kalkındırma hedefimizi adım adım sürdürüyoruz.” dedi.

MAAŞ ZAMLARINI AÇIKLADI!

Maaş zamları hakkında da bilgi veren Bakan Nureddin Nebati, “2022 yılında asgari ücrete yüzde 94,6, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 85,5, emekli maaşlarına yüzde 78,6 oranında artış yapıldı. Ek gösterge düzenlemesi ile yaklaşık 5,3 milyon memur ve memur emeklisinin mali haklarını iyileştirdik.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER