Nureddin Nebati'den tek haneli enflasyon açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün yayınlanan Orta Vadeli Program (OVP) hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Nureddin Nebati belirlenen ekonomik hedefleri değerlendirdi.

Nureddin Nebati'den tek haneli enflasyon açıklaması!

Bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı Orta Vadeli Program (OVP) Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu program ile beraber hükümetin ekonomik hedeflemeleri ortaya çıktı. Açıklanan program hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bazı değerlendirmelerde bulundu.

EKONOMİDE 3 YILLIK YOL HARİTASI

Türkiye’de orta ve uzun vadeli planlarla son 20 yıldır ekonominin büyüdüğünü söyleyen Bakan Nureddin Nebati, “Hükümet olarak görev yaptığımız tüm sürelerde kapsayıcı kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda hazırladığımız ve uygulamaya soktuğumuz orta ve uzun vadeli planlarla ekonomimizi güçlendirerek büyüttük. Bugün önümüzdeki 3 yıllık dönemin yol haritası olan orta Vadeli Program’ı açıkladık. Dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri titizlikle inceleyip analizler yaptık. Yeni program 11. Kalkınma Planı ile uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır.” dedi.

TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ’NE GÖRE EKONOMİK PROGRAM

Ekonomi programının büyümeyi ve istihdamı artıracak şekilde hazırlandığını belirten Nureddin Nebati, “Ekonomi programımız büyümeyi ve istihdamı artıran, yüksek katma değerli üretimi önceliklendiren ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi esas alan Türkiye Ekonomi Modeli esaslarıyla planlamaya tabi tutulmuştur. Program süresince uygulayacağımız politikalar buna göre belirlenmiştir. Yüksek katma değerli üretimi ön plana alıyoruz. Cari işlemler dengesinde ise kalıcı iyileşmeler hedefliyoruz. İhracat artışı hedefimizi seviye artırarak koruyoruz.” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON 2025’TE TEK HANELİ RAKAMLARA DÜŞECEK!

Türkiye’nin büyümeye devam edeceğini belirten Nureddin Nebati, “Ekonomimiz ortalama yüzde 5,3 büyüyecektir. İstihdamımız ise program süresince 2,7 milyon kişi artacaktır. Program dönemi sonuna geldiğimizde 305 milyar dolarlık ihracat yapar hale geleceğiz. İşsizlik oranımız ise yüzde 9,6’ya düşecektir. Ayrıca enflasyonun da tek haneli rakamlara ineceğini öngörüyoruz.” dedi.